Ekonomi

ABD ve Avrupa Yeşil Yeni Anlaşma devrimini yaparken Türkiye ne yapıyor?

ABD ve Avrupa Yeşil Yeni Anlaşma devrimi yapıyor. Bu şekilde yeni üretilen elektrikli otomobiller tek şarjla 1.000 Km gidebilecek. ABD ve Avrupa Yeşil Yeni Anlaşma devrimi yaparken Türkiye’nin termik santral peşinde olduğunu vurgulayan Milletvekili Garo Paylan, ‘’Varlık Fonu termik santral kuruyor arkadaşlar. İşte, biz bu yüzden bu durumdayız. Bu yüzden esnaflarımız açıkta, bu yüzden bütçede, Ticaret Bakanlığının bütçesinde esnaflara destek için beş kuruş kaynak yok. Gelişmiş ülkeler bilim, teknoloji üretiyor, kaynaklarını tutuyor arkadaşlar ve günü geldiğinde vatandaşlarına destek olarak veriyor. Biz ne yapıyoruz? Silaha savaşa yatırım yapanlar, dar günde kırk yıldır vergi veren esnafına kırk gün bakamıyor’’ dedi.

Konu ile ilgili Garo Paylan şu ifadeleri kullandı;

HANİ YERLİLİK, HANİ MİLLÎLİK?

Değerli arkadaşlar, Sanayi Devrimi’nde biz nal topladık, bakın, Sanayi Devrimi’nde nal topladık; arkadan geldik, ülkemizi büyütemedik. Teknoloji devriminde de nal topladık. Hepinizin cebinde iPhone var, hepinizin cebinde Samsung var. Hadi, buyurun, koyun yerli, millî cep telefonunu. Hepiniz Apple bilgisayar kullanıyorsunuz, arkadaşlar, hepiniz. Hani yerlilik, hani millîlik? Ama bakın, teknoloji devriminde de nal topladık.

YEŞİL YENİ ANLAŞMA

Şimdi, yeni bir devrim geliyor: Yeşil Yeni Anlaşma, Yeşil Yeni Anlaşma; Amerika da bu yolda, Avrupa da bu yolda, gelişmiş dünya da bu yolda. Biz ne yapıyoruz arkadaşlar? Bakın, onlar teknolojiyi üretecekler ve ekonomilerini 2-3 katına çıkaracaklar. Eğer biz üçüncü devrimi de -yani Sanayi Devrimi’ni kaçırdık, teknoloji devrimini kaçırdık- eğer Yeşil Yeni Anlaşma devrimini de kaçırırsak yine nal toplayacağız. Onlar elektrikli arabalarını 1.000 kilometre götüren pillerle yapacaklar. Enerjilerini yeşil enerjilerle üretecekler. Sayın Varank hâlâ termik santral peşinde. Varlık Fonu termik santral kuruyor arkadaşlar. İşte, biz bu yüzden bu durumdayız. Bu yüzden esnaflarımız açıkta, bu yüzden bütçede, Ticaret Bakanlığının bütçesinde esnaflara destek için beş kuruş kaynak yok arkadaşlar.

KIRK YILDIR VERGİ VEREN ESNAFINA KIRK GÜN BAKAMIYOR

Bakın, gelişmiş ülkeler bilim, teknoloji üretiyor, kaynaklarını tutuyor arkadaşlar ve günü geldiğinde vatandaşlarına destek olarak veriyor. Biz ne yapıyoruz? Silaha savaşa yatırım yapanlar, dar günde kırk yıldır vergi veren esnafına kırk gün bakamıyor. Sayın Ticaret Bakanı çıkıp söylesin, “Benim bütçemde kaynak var.” desin. Yüzbinlerce esnafın iş yerini kapattınız, onlara beş kuruş destek vermediniz. “Onlar için bütçemde kaynak var.” desin, hiçbir şey demeyeceğim arkadaşlar.

İlgili Makaleler