Gündem

ABD’den Güzel Haber: Corona Virüse Karşı Serum Üretilecek

ABD’li mikrobiyoloji Profesörü Dr. Florian Krammer ve ekibi sayesinde corona virüs hastalığı geçirip iyileşen insanlarda bulunan "virüse karşı gelişen antikorlar", ELISA test metodu ile saptanıyor. "Virüse karşı gelişen antikorlar", corona virüs tedavisi için üretilen serumda kullanılacak.

Köln Üniversitesinde kanser araştırmaları yapan Dr. Faruk Şiranlı, Dr. Krammer ve ekibinin virüse karşı gelişen antikorların tespitinde kullanılan ELISA test metodunu değerlendirdi.

ABD’deki Icahn Tıp Fakültesi mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Florian Krammer ve ekibi, corona virüs tedavisinde kullanılabilecek antikorları tespit ettiklerini aktardı. ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) testi sayesinde bulunan antikorlar ile bir serum üretilerek, corona virüs tedavisinde uygulanacak.

Şu anki corona virüs testleri, kişi corona virüs kaptığı zaman sadece tespit etme imkanı sağlıyor ve bu yüzden de corona virüs kapan kişide o anda virüse karşı bir antikor gelişimi yaşanıyor. Geliştirilen ELISA testi sayesinde, corona virüs salgınına yakalanıp iyileşmiş insanların vücudunda bulunan ve hastalığa karşı kullanılabilecek antikorlar saptandı.Prof. Dr. Krammer ve ekibi, virüse karşı gelişen antikorlar ile tedavide kullanılabilecek serumu üretebileceklerini müjdeledi.

SAĞLIK GÖREVLİLERİNİ DE KORUYACAK

Köln Üniversitesi’nde kanser araştırmaları üzerinde yoğunlaşan ve bu konuda çalışmalarını sürdüren Dr. Faruk Şiranlı, “Koronavirüse karşı bilim insanlarının yoğun çalışmaları devam etmektedir. Alman Tıp dergisinde, Dr. Krammer ve çalışma grubunun ABD’de geliştirdikleri antikor testi çalışması yayınlandı. ELISA Antikor Test Metodu diye adlandırdıkları bu metot, insanda korona virüse karşı bağışıklık olup olmadığını test etmeyi sağlıyor” diye konuştu.

Dr. Şiranlı, “Malum olduğu üzere bir hastalığa yakalanan kişide o hastalığın mikrobuna karşı vücutta antikorlar oluşur. Bu antikorlar bir zaman süresi diliminde veya ömür boyu kişiyi, bu hastalığa karşı bağışık kılar ve koruyucu olarak görev yapar. Koronavirüs için de aynı durum söz konusu. İyileşen hastalardan elde edilen antikor serumunu, Çin’in İtalya’ya gönderdiğini biliyoruz. Sağlık personeli için bu serum hayati önem taşıyor” şeklinde ifade etti.

Dr. Şiranlı, corona virüsten iyileşen kişilerden antikorlar alınarak hazırlanan serum sayesinde, sağlık görevlileri de corona virüse karşı korunacağını vurguladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir