Gündem

ABD’den korkutan haber: vaka sayısı İtalya ve Çin’i geçti

Amerika Birleşik Devletleri'nin son verilerine göre 85 bin 594 koronavirüs vakasının olduğu ve bu sayının diğer ülkelere göre de daha fazla olduğu belirtildi.

Çin’de koronavirüs salgınının ortaya çıkmasından itibaren toplam 81 bin 340 vaka olduğu ve hayatını kaybedenlerin sayısının da 3 bin 292 olduğu belirtiliyor. Toplam virüsten etkilenen hasta sayısı bakımından Çin’den daha fazla olan İtalya’da 80 bin 589 kişi virüsten etkilenmiştir ve hayatını kaybedenlerin sayısı da 8 bin 215’e yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri ise İtalya ve Çin’den daha fazla vaka sayısı kaydetti. Çin’de virüsün ortaya çıkmasından beri kaydedilen vaka sayısından daha fazla vakaya sahip olan ABD’de 85 bin 594 kişi virüsten etkilendi ve bin 300 kişi de hayatını kaybetti. En çok vakanın görüldüğü yer ise 37 bin 258 kişi ile New York olarak belirlendi.

ABD Başkanı Donald Trump, bin yatağa sahip ve ABD Donanmasına ait USNS Comfort hastane gemisini vaka sayısının en yüksek olduğu New York’a gönderdi ve diğer USNS Mercy adlı hastane gemisinin de Los Angeles’a ulaşması bekleniyor. Bu gemilerle amaçlanan şey virüsten hali hazırda etkilenen hastalara hizmet vermek değil de salgın nedeni ile tedavi edilemeyen diğer hastalar olması isteniyor. Deniz Sağlık Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Tim Weber önümüzdeki birkaç gün içerisinde 800 tıp personeline sahip USNS Mercy’nin Los Angeles’a varıp baskıyı azaltacağına inandıklarını açıkladı.

ABD KRİZ YOLUNDA MI?

Donald Trump, Çin’deki vaka sayısını bilmediklerini belirtti. Beyaz Saray’da virüs uzmanı olarak hizmet veren Deborah L. Birx, “Sağlık çalışanlarının kullandığı cihazların eksik olmasına rağmen bazı şeylerin heyecan sebebiyle aşırı abartıldı” dedi ve Michigan, Detroit ve Illinois bölgelerinde vaka artışının olabileceğini ekledi.

Dünyanın nüfus bakımından üçüncü en büyük ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde vaka sayısı Çin’i ve İtalya’yı geçerken Senatonun onay verdiği ekonomik destek paketinin de Temsilciler Meclisinden onay alacağı bekleniyor. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, bütün partilerden onay alacaklarını düşündüğünü söyledi. Dün Senato tarafından onay verilen 2 trilyon dolarlık destek paketi ile birlikte bugün piyasalar olumlu bir tepki verdi. Borsada 1993 yılından beri en iyi gününü kaydeden Boeing hisseleri yüzde 90 oranında artış gösterdi. Fakat işsizlik oranının artması, ABD’nin kriz yolunda olduğunu gösteriyor. Koronavirüs salgınının ekonomik olarak en net etkisini, işsizlik yardımına başvuran sayısının 3 milyondan daha fazla olduğundan anlayabiliyoruz çünkü üç hafta önceye kadar bu sayı sadece 200 bin kişiydi.

ASKER EŞLİĞİNDE MORG ÇADIRLARI KURULDU

Dünya genelinde yaşanan salgının etkileri, ABD’nin özellikle New York şehrinde endişe verici bir hal aldı. Verilere göre durum gittikçe ağırlaşıyor ve her üç yeni koronavirüs vakası New York’ta ortaya çıkıyor. Vaka sayısı 20 bini geçerken hayatını kaybedenlerin sayısı 280’den fazla oldu. Belediye Başkanı Bill de Blasio, dünyanın bu halinin onları şaşırttığını ve nisan ve mayıs aylarının git gide daha da zor olacağını söyledi. Morgların dolduğunu ve hastanelerin önüne kurulan çadırların morg olarak kullanıldığı öğrenildi. Bu çadırların yoğun güvenlik önlemleriyle askerler eşliğinde kuruldu ve Başkan Donald Trump, New York’u daha da zor haftaların beklediğini ekledi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir