Gündem

ABD’li Bilim İnsanları Corona Virüsü Mutasyon Açıklaması

ABD'li bilim insanları, mutasyon geçiren Covid-19 virüsü ile genetik benzerlikler taşıyan SARS virüsünün 2013 yılında gerçekleşen bir değişimi gösterdiği ve bu sebeple Covid-19'un gittikçe "zayıflıyor olabileceği" belirtildi.

Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Dr. Efren Lim ve ekibindeki diğer bilim insanları, ”Journal of Virology” adlı dergide, Covid-19 üzerinde yürüttükleri araştırmaları paylaştı.

YENİ NESİL DİZİLEME

Bilim insanları yayınladıkları araştırmada, Covid-19 nasıl bir insandan bir insana bulaştığını, bulunduğu yere nasıl adapte olduğunu ve mutasyon geçirdiğine dair gen haritasını daha çabuk çıkartmak üzere “yeni nesil dizileme” olarak nitelendirilen yeni bir teknolojiyi devreye soktu. Arizona’da ikamet eden enfekte olmuş hastalardan toplanan 382 örneğin incelendiği açıklanan araştırmada, Covid-19 gen haritasının kritik bir kısmının eksik ve genetik alfabesinde bulunan 81 harfin ise tamamen kaybolduğu gözlemlendiği aktarıldı.

AYNI DURUM COVID-19’DA GÖZLEMLENDİ

Dr. Lim, ”Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi.” sözlerini dile getirdi.

SARS virüsünün yayılmasının ortalarında ve sonlara sonraki aşamalarında mutasyon geçiren virüsün ilk baştaki gücüne sahip olmadığını vurgulayan bilim insanları, aynı şeyin mutasyon geçiren Covid-19 virüsünde de gözlemlendiğini aktardı. Bu doğrultuda, mutasyon geçiren Covid-19 virüsünün “zayıflıyor olabileceği” ihtimalinin altını çizen bilim insanları, bu durumu kesinleştirmek için henüz yeterli kanıtın olmadığını da ekledi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler