Gündem

ABD’nin yaptırım tehdidine karşı İncirlik Üssü’nü hemen kapatında görelim!

CHP Milletvekili Ali Öztunç, ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırım uygulaması planına karşı AK Parti gurubuna İncirlik Üssü hamlesini hatırlattı. AKP’lilere ”Bakın, eğer bu yaptırım kararı varsa bu bir anlamda ambargodur, bu ambargo varsa lafta tepki veriyorsunuz” diyen CHP’li Öztunç ”Rahmetli Bülent Ecevit’in tırnağının ucu kadar cesaretiniz varsa deyin ki ‘Ey Amerika, sen bana bu yaptırımı uyguluyorsan, ben de İncirlik üssünü kapatıyorum.’ Var mı yüreğiniz? Yapa bilir misiniz?” diye seslendi.

Ali Öztunç’un konu ile ilgili olarak TBMM’nde yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

”İNCİRLİK ÜSSÜ’NÜ KAPATIN”

Amerika Birleşik Devletleri, bir yaptırım kararı uyguluyor. Burada, Türkiye Büyük Millet Meclisinde hep birlikte kınayan bildiri yayınlandı. Değerli milletvekilleri, Ecevit kadar olamıyorsunuz, Ecevit kadar.

Bakın, eğer bu yaptırım kararı varsa bu bir anlamda ambargodur, bu ambargo varsa lafta tepki veriyorsunuz; gerçekte tepki veremiyorsunuz, yalancı pehlivan gibisiniz. Çıkın, rahmetli Bülent Ecevit’in tırnağının ucu kadar cesaretiniz varsa deyin ki “Ey Amerika, sen bana bu yaptırımı uyguluyorsan, ben de İncirlik üssünü kapatıyorum.” Var mı yüreğiniz? Yapa bilir misiniz? Hayatta yapamazsınız. Niye biliyor musunuz? Aynı günlerde milletvekilinizi Amerika’ya gönderdiniz, belgeleriyle ben size hemen söyleyeyim. Milletvekiliniz Amerika’da AVANEO şirketiyle lobi anlaşması yaptı. Kendi adını söylemeyeceğim burada. Adı, imzası, her şeyi… Adres olarak da beyefendi Türkiye Büyük Millet Meclisini göstermiş.

”İRAN İLE İLGİLİ BİR KANUN ÇIKARTIRSINIZ”

Milletvekiliniz Amerika’da Biden’la ilişkiye girmek için lobi firmasıyla anlaşıyor, lobi firmasından yardım istiyor. Başka, muhtemelen, birkaç gün içerisinde buraya bir kanun getirirsiniz siz. Muhtemelen, getireceğiniz kanunda bir yerlere selam çakarsınız. Önümüzdeki hafta olabilir. “MASAK” falan dersiniz, başka bir şey dersiniz ama daha çok İran’la ilgili birkaç madde sokuşturursunuz içerisine, ondan sonra da Amerika’ya selam çakarsınız; samimi olacaksınız. Biz başından beri diyoruz ki: Kahrolsun emperyalizm, yaşasın tam bağımsız Türkiye. Siz de bunu söyleyebiliyorsanız söyleyin ve İncirlik Üssü’nü hemen, hiç geç kalmadan kapatıverin de görelim.

İlgili Makaleler