Ekonomi

Açıklama Geldi; Konut Kredileri Yüzde 0,88’den; Taşıt Kredileri Yüzde 0,89’dan Başlayacak! Artık Herkes Ev, Araba Sahibi Olabilecek…

Özellikle son dönemlerde artan ev ve araç fiyatlarına bir de bankaların sürekli olarak artırdığı faizleri eklenince vatandaşların ev ve araç alması hayal olmuştu. Faiz indirimi için harekete geçen Bakanlar Kurulu, özellikle ilk kez ev alacak vatandaş için yüzde 1’in altında faiz oranıyla kredi sağlanacağını duyurdu. Ardından harekete geçen bazı bankalar, ihtiyaç kredileri faizlerini sıfırlarken; bazı bankalar ise, taşıt kredisi faizlerini yüzde 1’in altına düşürdü.

En çok kullanılan bankacılık hizmetlerinden biri olan krediler, faiz oranlarının yüksekliği sebebiyle bir süredir vatandaşları korkutuyordu. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararının ardından başlayan faiz seferberliği sonrasında sadece konut kredisinde değil, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde de çeşitli banka ve finans kuruluşlarından arka arkaya indirimler gelmeye başladı.

Konut Kredileri Yüzde 0,88’e Kadar Geriledi

Çeşitli amaçlar ile devlet destekli olarak kamu bankaları üzerinden verilen indirimli faiz oranlarına sahip olan konut kredilerinde faizler yüzde 0,88’e kadar geriledi. Yüzde 0,88 faiz ile konut kredisi sağlayan Vakıfbank, bu faiz oranından sadece konut kredisi kentsel dönüşüm hak sahipliği kapsamında ev sahibi ve kiracı olanlar ile mülk payı olan kişilerin yararlanabileceğini açıkladı. Özellikle A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip olan evlerin dönüşümü için verilen bu kredide faiz desteğinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verileceği öğrenildi. Bu kapsamda iki ayrı paket daha sunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, B sınıfı enerji belgesine sahip olan konutların yüzde 0,92 oranından krediden yararlanabileceğini açıklarken; geriye kalan tüm evlerin dönüşümünde yüzde 0,96 oranıyla kredi çekilebileceğini duyurdu. Ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli olarak altın veya döviz birikimini Merkez Bankası’na getirmek koşuluyla vatandaşların yüzde 0,89 oranından konut kredisi, döviz veya altın birikimi olmadan ilk ve tek evini alacak olan vatandaşların ise yüzde 0,99 oranıyla kamu bankalarından konut kredisi alabileceğini açıkladı.

Taşıtlarda Yüzde 0,89; İhtiyaçlar İçin İse Yüzde 0 Faiziyle Kredi Dönemi Başladı

Pek çok bankanın yeni müşterilerine sunduğu yüzde 0 faiz oranı ile verilen hoş geldin kredileri, 5 bin TL’ye kadar olan tüm ihtiyaçlar için kullandırılmaya başlandı. Özellikle şimdilerde Yapı Kredi Bankası’nın ilk defa müşterisi olacaklar için sağladığı bu kredi kapsamında vade süreleri ise, 12 ay olarak belirlendi. Taşıt satışlarının durmasını önlemek için harekete geçen Hyundai, Honda, Nissan, Peugeot, Dacia, Ford gibi dünyaca ünlü markalar ise, kendi bünyelerinde kurdukları finans kuruluşları aracılığıyla yüzde 0,89 ve yüzde 0,99 faiz oranıyla 24 aya varan vade seçeneği ve üç ay ödeme erteleme seçenekleriyle taşıt kredileri sağlamaya başladı.

İlgili Makaleler