EkonomiGündem

Açıklama Yapıldı: Bu Şartları Taşıyanlara Aylık 2 Bin 336 Lira Ödenecek

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada bazı şartlar belirtildi ve bu şartlara haiz olanların aylık 2 bin 336 lira ödeme alabileceği belirtildi. Ayrıca bu ödemenin 10 ay boyunca devam edeceği ifade edildi.

Bilindiği gibi corona virüsü ülkemizde 10 Mart 2020 tarihinden bu yana hızla yayıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından corona virüsü verileri her akşam açıklanıyor. Corona virüsü nedeniyle bazı durumlarda vatandaşlar işsiz kalabiliyorlar. Bundan dolayı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada belirtilen şartları taşıyan kişilere 10 ay boyunca 2 bin 336 lira işsizlik maaşı verilebileceği ifade edildi.

İşsiz kalan vatandaşlar tarafından işsizlik maaşı başvurularının nasıl yapılacağı ve işsizlik maaşı için aranan şartların neler olduğu araştırılıyor. Bu durumlar için Türkiye İş Kurumu tarafından bir açıklama yapıldı.

BAZI ŞARTLAR ARANIYOR

İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapılarak işsiz kalan vatandaşlara aşağıdaki şartları sağlamaları durumunda işsizlik maaşı verileceği ifade edildi. Buna göre işsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların aşağıdaki şu şartlara haiz olmaları gerekiyor.

– Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

– Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

– Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İşsizlik maaşı almak isteyen ve şartlara haiz olan vatandaşlar işsizlik maaşı için başvurularını İŞKUR’a yapacaklardır. İŞKUR tarafından yapılan açıklamada başvuruların nasıl yapılacağı da vatandaşlara anlatıldı. Bu bağlamda işsiz kalan vatandaşların işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içinde başvuruılarını yapmaları gerekiyor. Bununla birlikte vatandaşların İŞKUR şubelerine veya İŞKUR’un “esybe.iskur.gov.tr” web adresine başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvuru tamamlandığında vatandaşlara şartları sağlamaları durumunda işsizlik maaşı bağlanacaktır.

KAÇ AY MAAŞ ALINIR?

Türkiye İş Kurumu Genel Öüdürlüğü tarafından işsizlik maaşı en az 6 ay en fazla 10 ay bağlanıyor. İşsizlik maaşı alınacak olan ay sayısı kişinin sigortalı çalışmış gün sayısına bağlıdır. Buna göre çalışma saatlerine göre maaş alınacak olan gün sayısı şöyle:

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir