Eğitim

Açıköğretim sınavları ne zaman yapılacak? AÖF dönem sonu sınavları nasıl yapılacak?

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle eğitim siteminde değişiklikler meydana geldi. Üniversite öğrencileri eğitimlerine uzaktan devam ettiler. Bu öğrencilerin dönem sonu sınavları hakkında YÖK açıklamalarda bulundu. Ancak Açıköğretim öğrencileri sınavların ne zaman ve nasıl yapılacağını merak ediyordu. Anadolu Üniversitesinden konuyla ilgili açıklama geldi.

Corona virüsü salgını sağlık ve ekonomi kadar eğitimi de etkiledi. Salgın nedeniyle öğrenciler uzaktan ve dijital kanallar üzerinden eğitim görmeye başladılar. YÖK tarafından yapılan açıklamalar ile sınavların da dijital kanallar üzerinden yapılacağı bildirildi. Bu dönemde açıköğretim öğrencileri de dönem sonu sınavlarının ne zaman ve nasıl yapılacağını araştırıyordu. Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan bir açıklama ile Açıköğretim sınavlarının online ortamda yapılmasına karar verildiği duyuruldu.

Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavlarının, internet tabanlı ortamlarda yapılmasına karar vermiştir.
Sınavın uygulanma esasları ve detaylı bilgileri Anadolu Üniversitesi resmi web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacaktır.

Sınavlar Hangi Tarihlerde Yapılacak?

Sınav; yurt içi ve yurt dışı programlar için; 24 Haziran 00:01 ve 8 Temmuz 23:59 saatleri arasında erişime açık olacaktır.

 

YÖK tarafından daha önce sınavlar hakkında yapılan açıklamada:

“Sağlık Bakanlığının Yükseköğretim Kuruluna hitaben yazdığı 11.05.2020 tarihli ilgili yazısında”Şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu tarafından başlangıcından itibaren COVID-19 küresel salgını ile ilgili özellikle yükseköğretim alanında yurt içi ve yurt dışı gelişmeler yakinen takip edilmektedir. Bu bağlamda 23 Mart 2020 itibariyle dijital ortamda eğitime geçilmiş, vaka sayıları da takip edilerek süreçte yükseköğretim kurumlarımıza; teorik ve akabinde uygulamalı eğitimlere yönelik olarak kendi alt yapı imkanları, ilgili programın kazanımları ve öğrenci sayılarını da göz önünde bulundurarak kendi tedbirlerini almaları yönünde güçlü koordinasyon, çevik yönetim, esnek kararlar, yetki devri gibi esaslar çerçevesinde bir hareket zemini oluşturulmuştur. Sınavlara yönelik olarak da üniversitelerimiz çoğu dijital imkanlar ile çevirimiçi ortam başta olmak üzere farklı yollara ilişkin planlamalarını yapmaktadırlar. Yükseköğretim Kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun; sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani öğrenci merkezli olması gerektiğidir.

Alternatif yöntemlerin uygulanmasına karar verildi

Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Sağlık Bakanlığı’nın ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; Dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüzyüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir.

Bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederim.” ifadeleri kullanılmıştı.

Açıköğretim sınavları hakkındaki gelişmeler sitemiz tarafından takip edilmektedir. Gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler