Gündem

Adalet Bakanlığı Açıkladı! “Avukatlık Kanun Taslağı” Kamuoyunu Yanıltmak İçin Paylaşıldı

Adalet Bakanlığı, sosyal medyada paylaşılan ve spekülasyonlara yol açan “Avukatlık Kanun Taslağı” adlı metne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlık, “Sosyal medyada dolaşıma sokulan ‘Avukatlık Kanun Taslağı’ başlıklı metin, önceki hükümetler döneminde yapılmış eski bir çalışmadan ibaret olup 2014’te baroların ve üniversitelerin görüşlerine sunulmuştu. Takip eden süreçte bu çalışmadan vazgeçilmişti. Adalet Bakanlığı bünyesinde halihazırda bu başlık ve içerikte bir çalışma bulunmamaktadır.” şeklinde belirtti.

Buna ek olarak da Bakanlık, 2017 yılında halk oylamasıyla değişen Anayasa’ya göre, kanunlarda yapılacak değişikliklerin milletvekillerince Meclis’e iletilebileceğini aktardı.

AVUKATLARI SUNİ TARTIŞMAYA ÇEKMEK İÇİN BİR ÇABA

Kanun Tasarısı Taslağı’nın mevcut sisteme uygun olmağının altı çizilen açıklama, Adalet Bakanlığı’nın da kanun taslağı oluşturamadığı çünkü böyle bir yetkisinin olmadığı kaydedildi. Açıklama, şu şekilde sürdü:

“Mevzuatın açık hükümlerine rağmen söz konusu metnin yeni oluşturulmuş ve gündemdeki bir çalışmaymış gibi tedavüle sokulması, avukatları suni tartışmaların içine çekmeye ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir çaba gibi görünmektedir. Bu tarz etik dışı girişimlere anlam verilememektedir. Avukatlık mesleğinin gerçek sorun ve beklentilerine ilişkin güncel öneriler adalet hizmetlerinin bütün paydaşlarıyla şeffaflıkla istişare edilmektedir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler