Kamu HaberleriPersonel Alımı

Adalet Bakanlığı İstihdam Başvuruları Ne Zaman? Binlerce Personel Alınacak!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül daha önce yaptığı açıklamalarında personel alımı yapacağını duyurmuş ve “İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bu doğrultuda ilan yayımlanmış ve personel alımı gerçekleştirilmişti. Bakan Gül’ün bu açıklamasının ardından Adalet Bakanlığının ilanı yayımlanmış ve başvurular alınmaya başlanmıştı. Yayımlanan ilanda 11 bin 454 personel alımı yapılacağı ifade edilmişti. Konu ile ilgili olarak aylar önce açıklama yapan Adalet Bakanı Gül personel alımına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili genç arkadaşlarım, personel alım ilanımız yayımlanıyor. İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz. Adalet teşkilatımızı sizlerle güçlendireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun.”

Adalet Bakanlığından 4 ayrı ilan yayımlanmıştı. Bu doğrultuda 3 bin 605 sözleşmeli zabıt katibi, 700 sözleşmeli mübaşir, 625 sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi, 110 sözleşmeli şoför, 25 sözleşmeli aşçı 10 sözleşmeli işaret dili tercümanı olmak üzere toplam 5 bin 75 personel alımı gerçekleştirileceği bildirilmişti.

Bunun yanı sıra yayımlanan bir diğer ilanda ise 4 bin 918 infaz ve koruma memuru, 19 büro personeli (ceza infaz kurumu katibi), 51 hemşire, 20 sağlık teknikeri, 157 teknisyen, 156 şoför, 33 aşçı, 4 kaloriferci olmak üzere toplam 5 bin 358 personel alınacağı vurgulanmıştı. Yayımlanan ilana başvurular 23 Şubat ile 12 Mart tarihleri arasında alınmıştı.

Tüm bunların ardından adaylar yeni personel alımları için çeşitli platformlarda paylaşımlar yapıyor. Adaylar paylaşımlarında yeni personel alımlarının yapılmasını talep ediyorlar. Bu doğrultuda İnfaz Koruma Memuru, zabıt katibi, icra katibi ve diğer kadrolarda personel alımının yapılması talep ediliyor.

GENEL ŞARTLAR

İlan yayımlandığında ise kadrolara göre özel şartların yanı sıra adayların ilk olarak genel şartlara haiz olmaları gerekmektedir. Bu şartlar ise şöyle:

a) Türk Vatandaşı olmak,

b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

c) Askerlikle ilişiği bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak, (Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sözlü sınav ve mülakat sonucunda başarılı olan adaylar için yaptırılacaktır.)

e) Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

f ) Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

g) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 05.02.2020 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;

Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla (ceza infaz kurumu kâtibi) 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

ğ) Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

İlgili Makaleler