Personel Alımı

Adalet Bakanlığı personel alımları ne zaman? 2020 infaz memuru alımları başvuru şartları nelerdir?

Türkiye’de vatandaşlar Adalet Bakanlığı personel alımlarının ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. İnfaz koruma memuru olarak bakanlık bünyesine bağlı çalışmak isteyenler, internette, “2020 personel alımları ne zaman?” ve “İnfaz koruma memuru olmanın şartları nelerdir?” sorusunun cevaplarını araştırıyor.

2020 Adalet Bakanlığı personel alımları vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri. Geçtiğimiz hafta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile 1200 hakim ve savcı ile 1100 de icra müdürü ve icra müdür yardımcısı alımı yapılacağını duyurmuştu. Ancak vatandaşlar tarafında infaz koruma memuru alımları için araştırmalar yapılıyor. Bakan Gül daha önceki açıklamalarında, “Strateji ve Bütçe ile Maliye’den onay aldıkça ilana çıkacağız. Hem infaz koruma memuru hem de adliye personeli alımını onay aldıkça yapacağız” ifadelerini kullanmıştı. Ancak alımların ne zaman ve kaç kişi yapılacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Peki, infaz koruma memuru (gardiyan) olmak için başvuru şartları nelerdir?

Gardiyan olmak için başvuru şartları neler?

30 yaşını aşmamış olmak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48. Maddede açıkça ifade edilmiş olan nitelikleri taşımak

En az lise diplomasına sahip olmak

Erkekler için 170 cm, kadınlar için 160 cm’den uzun olmak

Belirtilen aralıkta boy-kilo endeksine sahip olmak

KPSS’den en az 70 puan almış olmak

Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak

Gardiyanlar ne kadar maaş alıyor?

Hem sahada hem de büroda görev yapan gardiyanların maaşları gardiyanların medeni durumu, hizmet yılı, kademe derecesi ve mezuniyet durumuna göre farklılık göstermektedir. 2020’de gardiyanların ortalama maaşı altı aylık ilk dönemi için 3,927 TL olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler