Alexa

Aile Bakanlığı'ndan İşsiz Vatandaşlara: İş Arama ve Bulma Yardım Ödemesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş arayan vatandaşlara zaruri ihtiyaçları için İş ve Arama Bulma Parası ödemesi yapıyor.

Aile Bakanlığı'ndan İşsiz Vatandaşlara: İş Arama ve Bulma Yardım Ödemesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş arayan vatandaşlara zaruri ihtiyaçları için İş ve Arama Bulma Parası ödemesi yapıyor.

Aile Bakanlığı'ndan İşsiz Vatandaşlara: İş Arama ve Bulma Yardım Ödemesi
Editor: Mustafa Karagöz
29 Nisan 2019 - 17:26

Devlet tarafından sağlanan yardımlardan bir tanesi de işsiz vatandaşların mağdur olmamaları adına sağlanan İş ve Arama Bulma Parası. 

Belirli koşullar altında sağlanan bu destek vatandaşlar tarafından pek bilinen desteklerden değildir. 

Bu çerçevede sağlanan bu desteğe dair tüm ayrıntıları sizlere aktarıyoruz. İş ve Arama Bulma parasını kimler nasıl alabilir? Başvurular nereye yapılır? Bilinmesi gereken tüm ayrıntılar şu şekilde,

İŞ ARAMA VE BULMA PARASI ÖDEMESİ

Devlet tarafından sağlanan iş arama ve bulma parası her vatandaşa sağlanmıyor. Öncelikle bunu bilmek gerekiyor. Bu ödemeyi almak için sağlanması gereken koşullar bulunuyor.

Kimler Alabilir? (Başvuru Koşulları)Bu koşullardan ilki gelir testi yaptırmış olmak. İş ve Arama Bulma Parası almak için vatandaşların Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gerçekleştirilen yardım alma ve gelir testine girmiş olmaları gerekiyor. 

Gelir testine giren vatandaşlardan yardım almaya hak kazananlara iş arama ve bulma parası ödemesi de yapılıyor. 

Başvurular Nereye Yapılıyor?

Gelir testine giren ve yardım almaya hak kazanan adaylar İş Arama ve Bulma Parası için ayrı bir başvuruda bulunacaklar. Başvurular ise  bulundukları ilçe Kaymakamlığı ile Aile Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. 

NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ ALINIR?

Aile Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapan ve başvuruları kabul edilen vatandaşlara 2 ödeme yapılıyor. Bu iki ödemenin toplamı 775 TL'ye ulaşıyor. 

Bu miktar iki aşamada veriliyor.

İlk Aşamada verilen destek İşe Başvuru/Kabul aşamasında sağlanıyor. Bu destek ile vatandaşların sağlık raporu, fotoğraf, diğer belgeler gibi giderleri karşılanıyor. Yılda 3 defa 40 ile 100 TL arasında bir rakam olarak alınıyor.

2. Aşama; bu aşamada başvuruların kabul edilmesiyle sağlanıyor. İşe başvuruları kabul edilen vatandaşlara 675 TL başvuru kabul parası veriliyor. Bu iki aşama ile toplam 775 TL destek alınmış oluyor. 

Kamuilanlari.com


YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • salman teke
  3 hafta önce
  ne zaman basliyor gitsek hemen olurmu
 • Hüsniye çamlıca
  3 hafta önce
  Engelli oglum da üç ayda dörtyüz tl alıyor ve iş iştiyoruz iş arıyoruz bize yok bizler bu yardımdan yararlanırmıyız
 • Emine güler
  3 hafta önce
  Hastanelere kadro istiyoruz 3 ay kaldi sonra yine işşisiz devamli iş istiyoruz 3 cocuk okuyor .lutfen kadro gelsin .hep iş aramaktan bıktık.yas 35 sınır konulmuş fabrikalar almiyor iş olsun yeterki elimizden geldigi kadar çok çalışırız helalinden alnimizin teriyle aliriz allahin izniyle paramizi sizlere kadro cikaranlara dua ederiz
 • Sanem demir
  3 hafta önce
  İş sahası açılsın üniversite mezunları çalışmak istiyor yardımları istemiyor
 • eko
  3 hafta önce
  önce işten çıkarılanlara il bulana kadar asgari ücret üzerinden ödeme yapsınlar