Ekonomi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Müjdeyi Verdi: Elektrik Tüketim Desteğinin Kapsamı Genişliyor! Herkes Yararlanabilecek!

Her geçen gün vatandaşa artan destek ödemeleri ile can suyu olmaya devam eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yeni projelerine ilişkin açıklamalar Bakan Derya Yanık’ın İhlas Haber Ajansı’na verdiği özel röportaj ile ortaya çıktı. Özellikle elektrik tüketim ve doğalgaz desteğine ilişkin konuşan Bakan Yanık, müjdeyi de verdi.

Vatandaşların bir süredir merakla takip ettiği destek ödemeleri olan elektrik tüketim desteği ile doğalgaz yardımına ilişkin önemli açıklamalar gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, devam eden çalışmalar ve engellilere verilen yardımlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Yanık, Elektrik ve Doğalgaz Yardımlarına İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Bu senenin en çok başvuru alan sosyal destek türleri olarak öne çıkan elektrik tüketim desteği ve doğalgaz yardımına ilişkin önemli açıklamalar yapan Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Derya Yanık, elektrik tüketiminin sadece halihazırda sosyal yardım desteği alan ve kronik hastası bulunan hanelere verildiğini hatırlatarak, bu konuda kapsamı genişletecek çalışmalar içerisinde olduklarını belirtti. Bakan Yanık’ın konuyla ilgili açıklamalarında, “Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağlı yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımıza elektrik tüketim desteği sağlıyoruz. Yeni yaptığımız düzenleme ile bu kapsamı genişletiyoruz. Eskiden evde bakım yardımı alanlar bu elektrik desteğinden faydalanamıyordu. Artık evde bakım yardımı alan engellilerimiz de bu elektrik desteğinden yararlanacak. Her hasta için normalde verdiğimiz elektrik tüketim desteğine ek aylık 150 kilovatsaatin karşılığı olan tutarda destek sağlayacağız” ifadeleri yer aldı.

Ardından doğalgaz yardım kapsamı ile ilgili de açıklamalar yapan bakan Yanık, “Destek miktarımızı ve yararlanıcı hane sayısını artıracak çalışmalar yürütüyoruz. Biz bu çalışmayı ilk yaparken yararlanıcı hane sayısını maksimum sayıda olacak şekilde planladık. 4 milyona kadar başvuruyu kaldırıyor. Şu ana kadar 230 bin hanemiz desteğimizden yararlandı. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık, Evde Bakım Desteği İle İlgili Ayrıntı Bilgi Verdi

Engelli vatandaşların yararlandığı yardımlarda farklı bakanlıkların farklı görev ve sorumlulukları olduğuna dikkat çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, konuyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Bakan Yanık’ın konuyla ilgili açıklamalarında; “Engellilere yönelik yapılan yardımlardaki süreçler sadece Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmüyor. Farklı bakanlıklarında görev ve sorumlulukları bulunuyor. Örneğin Sağlık Bakanlığı kişinin yüzde kaç engelli olduğunu tespit ediyor. Hangi engelli grubunun ne kadar destek alacağı ise yasalarla belirli. Biz o sosyal hizmeti sağladığımız için engelli vatandaşlarımızın talebi bizde toplanıyor. Biz aslında en son kısmında devreye giriyoruz. Engellilik tespiti ve sosyal yardımların ölçümlemesi ile ilgili birtakım eleştiriler var. Buralardaki bu problemleri giderecek çalışmaları yapıyoruz. Mümkün mertebe engelli vatandaşlarımızın hayatını daha kolaylaştıracak tespit ve daha hızlı hareket edecek bir süreci yönetmeye çalışıyoruz” ifadelerine yer aldı. Ardından çalışmaların devam ettiği Ulusal Engelliler Veri Tabanı Sistemi’ne ilişkin konuşan Bakan Yanık, bu sistemin engellilere götürülecek olan destek hizmetlerini daha kolay hale getirdiğini vurguladı.

İlgili Makaleler