Gündem

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Devrede; Aile Destek Paketi Masada! Başvuru Yapan Aileler; Aylık Ödeme Alacak!

Enflasyonun gitgide artırdığı yaşam pahalılığı özellikle gıda sektörünü inanılmaz derecede vurmuş bulunuyor. Gün aşırı zam alan gıda ürünlerini almakta zorlanmaya başlamış olan vatandaşlar ise, nakdi yardım alabileceği kurumların yanı sıra gıda ve diğer temel ihtiyaçlara ilişkin yardım alabileceği kurumları da merak ediyor.

Nakdi yardım veren kurum ve kuruluşlardan biri olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022 yılında da ihtiyaç sahibi vatandaşları desteklemeyi sürdürüyor. Bu kapsamda aile destek paketini geliştirmiş olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gelir seviyesi düşük olan vatandaşları yeni bir yardım ile daha buluşturuyor.

Aile Destek Paketi Programı Şartları Neler?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden gündeme getirilen aile destek paketi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2006 yılından bu yana ödenmeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların başvuru yapıp, yararlanabileceği aile destek paketi kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, nakit yardımından yakacağa kadar pek çok yardımı aynı anda veriyor. Başvurunun şart olduğu aile destek paketi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yaptıktan sonra onay alan kişiler yararlanabiliyor. Bu kapsamda belirli bir şartın açıklanmadığı aile destek paketinden yararlanmak için temel şartlardan birinin gelir seviyesi düşük bir haneye sahip olmak olduğu biliniyor. 2022 yılında aile destek paketi ödemelerine devam eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuruları da almayı sürdürüyor.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nereye Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen aile destek paketinden yararlanmak isteyen vatandaşların her şeyden önce ilgili bakanlığa yardım başvurusunda bulunması gerekiyor. Yardım başvurularını illerde bulunan kaymakamlık ve valiliklerde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden kabul eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aynı zamanda e-Devlet Kapısı içerisinden yapılacak olan yardım başvurularını da değerlendirmeye alıyor. Bu kapsamda https://www.turkiye.gov.tr/ linki üzerinde aile destek programına başvuru yapabilecek olan vatandaşların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan aldığı nakdi yardım çocuk sayısına ve haneye göre değişikli gösteriyorken; yardım alan hanelere ise elektrik tüketim desteği, gıda yardımı, kurban eti yardımı gibi ek yardımlar da veriliyor.

İlgili Makaleler