EkonomiGündem

Ailelere 1000 Lira Corona Virüsü Ödemesi İçin Yeni Karar Alındı

İşsizlik sigortası, İş kaybı iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemeleri ile ailelere yapılacak olan 1000 lira ödeme için yeni bir karar alındı. Bu anlamda söz konusu ödemeler evlerde yapılacak.

Ülkemizde yayılan corona virüsü ile mücadele kapsamında çok önemli bir karar alındı. Bu bağlamda PTT’lerde çok fazla oluşan yoğunluğun önlenmesi için evlerde ödeme kararı alındı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamalarında salgın kapsamında bir sürü önlem alındığını, dünyada olduğu gibi ülkemizde de vatandaşın sosyal- ekonomik açıdan rahatlatmak adına önlemlerin hızla alınmaya devam edildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı’nın yürürlüğe giren paketin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı planlamasıyla 1 Nisan’dan itibaren verilmeye başlanacağı belirtilmişti.

Bu bağlamda ilk olarak 2 milyon kişiiye 111 bin aileye PTT aracılığı ile 1000 lira yardım ödemesi yapılıyor. Ödemenin 5 günlük bir süreç içinde yapılacağı belirtilmişti.

YENİ BİR KARAR ALINDI

Ancak yeni tedbirler kapsamında PTT şubelerinde ve internet sisteminde yaşanan aşırı yoğunluktan sonra yeni bir karar alındı. Yoğunluktan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine yeniden değerlendirme yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Bakan Adil Karaismailoğlu açıklamalarInda yapılan yeni değerlendirme ile bu yoğunluğu azaltmak vatandaşımızın ve çalışanlarımızın sağlık güvenliğini korumak, riske atmamak adına İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni bir karar aldıklarını belirtti.

Bu karara göre zorlu günlerde vatandaşların evlerinden çıkmalarını önlemek amacı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ödemelerin evlerden yapılacağını belirtti.

EVLERDE ÖDEME YAPILACAK

5,6,7 Nisan’daki işsizlik maaşı ödemelerinin PTT ve İşkur daki yoğunluğun azaltılması adına evlere yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarına göre PTT görevlileri, bekçiler ve kolluk birimleri aracılığıyla 5 gün içinde vatandaşlarımızın kendi ikametlerinde yapılmaya başlandı.

İşsizlik sigortası ve iş kaybı tazminatının, ücret garanti fonu ödemesinin PTT ve İşkur aracılığıyla imzalanan protokol kapsamında corona virüsü ile mücadele çerçevesinde 600 bin vatandaşa ödemeleri evlerinde yapılacak.

Bu salgınla mücadele sürecinde ödemelerin PTT iş yerlerinden, PTT ATM’lerinden ve kamu banka ATM’lerinden artık yapılmayacağı bilgisi paylaşıldı.

Bundan dolayı İşsizlik sigortası, İş kaybı iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemeleri ile ailelere yapılacak olan 1000 lira ödeme  evlerde yapılacaktır.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir