Kamu Haberleri

Ailelere bin 248 TL çocuk desteği veriliyor! SED ödemelerine e-Devlet üzerinden başvurun

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ekonomik olarak zorlanan vatandaşlara, çocuklarının bakımı için destek veriyor. Bin 248 TL olarak verilen yardımdan faydalanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Peki, Sosyal Ekonomik Destek (SED), başvurusu nasıl yapılır? SED başvuru şartları nelerdir? Detaylar haberimizde…

Türkiye’de dar gelirli ailelere çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Çocuk sahibi ailelere yapılan SED ödemeleri de bunlardan biri. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler, SED ödemeleri olarak adlandırılıyor. SED ödemesi için başvuruda bulunan adaylar bakanlık tarafından verilen yardımdan faydalanabilirler. Peki, Sosyal Ekonomik Destek (SED), başvurusu nasıl yapılır? SED başvuru şartları nelerdir?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanabilmek için koşullar

Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.


Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Başvurular nasıl yapılır?

Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir.

Dilekçe
T.C. Kimlik Numarası beyanı,
Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
ş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

Ödeme miktarları nasıl belirlenir?

Ödemeler Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği belirlenen katsayılar çerçevesinde yapılır. Memur maaş katsayısının artışına bağlı olarak verilen ekonomik destek miktarında artış sağlanır.

İlgili Makaleler