Ekonomi

Akaryakıt Fiyatları İçin EPDK’dan Açıklama: Tavan Fiyat Kararı Alarak Makul Seviyeye Çekeceğiz

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz akaryakıt fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. EPDK Başkanı Yılmaz yaptığı açıklamalarında akaryakıt fiyat marjlarının olması gerekenin çok üzerinde olduğunu ifade ederek ya şirketlerin bu fiyatları makul seviyeye çekeceğini ya da kendilerinin tavan fiyat kararı alarak makul seviyeye çekeceklerini vurguladı.

Türkiye’de akaryakıt fiyatları serbest piyasa ortamında rekabetçi bir anlayışla belirleniyor. Bu bağlamda akaryakıt fiyatları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiyor. Bundan dolayı indirim veya zamlara müdahale edilmiyor. Kurum tarafından akaryakıt fiyat hareketleri titizlikle takip ediliyor. Bununla birlikte tüketiciyi mağdur eden, piyasanın işleyişini ve rekabet ortamını bozan fiyat hareketlerine karşı ise EPDK’nın müdahale etme ve tavan fiyat uygulama seçeneği bulunuyor.

TAVAN FİYAT UYGULAMASI YAPILMIŞTI

Konu ile ilgili olarak EPDK geçtiğimiz yıllarda 3 defa 2’şer aylık süreyle tavan fiyat uygulamasına karar vermiş, yurt geneli için belirlenen tavan fiyatın üzerinde fiyatla akaryakıt satışının yapılması engellendi.

EPDK özellikle son aylarda ve corona virüsü süreci ile birlikte akaryakıt sektöründe yaşanan bazı fiyat hareketlerinin hem tüketiciyi mağdur eden hem de rekabet ortamını bozan bir hal aldığını tespit etti.

SEKTÖRE BALANS AYARI

Bu bağlamda değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz oyunu kuralına göre oynamanın akaryakıt sektörünün tüm oyuncularının kırmızı çizgisi olması gerektiğini ifade ederek aksi halde sektöre yeni bir balans ayarı yapmalarının kimseye sürpriz olmamasını istedi.

EPDK Başkanı Yılmaz açıklamalarında tüm iller için geçerli akaryakıt fiyat marjlarının geçmiş dönemlere göre makul olmayacak biçimde arttığını tespit ettiklerini belirtti ve İstanbul Avrupa yakası marjlarında yüksek artışlar gördüklerini diğer illerde ise marjların çok fazla artış gösterdiğini bunu da hiçbir dağıtıcı, maliyet artışıyla ya da bir başka gerekçeyle açıklanmayacağını belirtti. Bununla birlikte açıklamalarında bu hareketin doğrudan tüketiciyi mağdur etmek ve sektörü dinamitlemekte olduğunu belirten EPDK Başkanı Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“EPDK’NIN SESSİZ KALMASINI KİMSE BEKLEMESİN”

“Katkılı ürünler İstanbul Avrupa yakasında 5 krş/lt, diğer illerde 7 krş/lt gibi makul olmayan seviyelere çıkmış durumda. Yurt genelinde ortaya çıkan bu artışa EPDK’nın sessiz kalmasını da kimse beklemesin.

“MAKUL SEVİYEYE ÇEKECEĞİZ”

Çok net söylüyorum. Akaryakıt fiyat marjları olması gerekenin çok üzerinde. Daha önce 3 kere uyguladığımız gibi bir kez daha gereken adımı atmaktan çekinmeyiz. Ya şirketler fiyatları makul seviyeye çekecek ya da tavan fiyat kararı alarak biz makul seviyeye çekeceğiz.”

Bunun yanı sıra akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren bütün dağıtım şirketlerine EPDK tarafından bir ayazı gönderildi. Bu yazı ile fiyat marjlarının bir an evvel makul seviyeye çekilmesi için gerekenin yapılması istendi.

İlgili Makaleler