Gündem

Akaryakıta üst üste gelen zamların ardından bir de indirim geldi! Güncel akaryakıt fiyatları yine değişti! İşte İstanbul, Ankara, İzmir akaryakıt fiyatları…

Yaşanan resesyon endişelerini artıran Rusya ve Ukrayna savaşı, tüm borsaları olduğu gibi emtia borsalarını da etkiledi. Bu resesyon endişeleri nedeniyle yıl içerisinde geçtiğimiz yıla göre ciddi bir düşüş yaşayan brent tipi petrolün varil fiyatları, motorin ve benzin fiyatlarında sürekli olarak bir hareketlilik olmasını sağladı. Geçtiğimiz haftalarda 88 dolara kadar düşen brent tipi petrolün varil fiyatları, ekim ayının son iki haftası itibariyle yükselişe geçti.

Yeniden 90 dolar üzerine çıkan brent tipi petrolün varil fiyatları, bu hafta ortalama 93 dolardan işlem gördü. Bu artıştan dolayı arka arkaya dört kere zam alan motorin fiyatları ise, yeniden 27 TL bandına çıktı. Ancak, bu artışın ardından brent tipi petrolün varil fiyatlarında bir süre önce başlamış olan düşüş gözlenmesi, motorinin geçtiğimiz günlerde indirim ile buluşup, yeniden 27 TL bandının altına inmesini sağladı.

AKARYAKIT FİYATLARI BU HAFTAYI SAKİN GEÇİRDİ

Geçtiğimiz hafta dört kez zam, bir kez indirim ile buluşan motorin fiyatları, bu hafta ne zam ne de indirim ile buluştu. Brent tipi petrolün varil fiyatlarının nispeten istikrar kazanmasının yanı sıra dolar kurunda herhangi bir hareketlilik olması da fiyatlarının sabit kalmasını sağladı. Motorinin yanı sıra benzin fiyatlarında bir süredir herhangi bir değişim gözlemlenmezken; LPG fiyatlarında yaşanan son indirimin ardından herhangi bir hareketlilik görülmedi. Bu bağlamda Türkiye genelinde benzin ortalama olarak 21 TL’ye yaklaşmışken; motorin 26,50 TL’den; LPG ise 10 TL’den satılmaya başlandı.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI BELLİ OLDU

Bir haftayı daha ardında bırakan akaryakıt fiyatları, yaşanan hareketsizliğin ardından net bir şekilde tabelalardaki yerini almaya başladı. Buna göre 29 Ekim 2022 Cumartesi günü itibariyle benzinin litresi İstanbul Anadolu Yakası’nda 20 lira 66 kuruştan satılırken, İstanbul Avrupa Yakası’nda 20 lira 65 kuruş; Ankara ve İzmir’de ise 20 lira 80 kuruştan satılmaya başladı. Motorine gelen son indirimin ardından motorinin litresi İstanbul Anadolu Yakası’nda 26 lira 40 kuruşa düşerken, İstanbul Avrupa Yakası’nda 26 lira 38 kuruşa; Ankara’da 26 lira 51 kuruşa; İzmir’de ise 26 lira 54 kuruşa geriledi. LPG litre fiyatları ise, İstanbul Avrupa Yakası 9 lira 98 kuruş; İstanbul Avrupa Yakası 10 lira 24 kuruş; Ankara 10 lira 25 kuruş; İzmir ise 9 lira 98 kuruş olarak oluştu.

İlgili Makaleler