Gündem

Albayrak sonrası yeni Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’mi oluyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesi ile birlikte yerine kimin geleceği merak konusu oldu. Ekonomi Bakanı Albayrak’ın neden istifa ettiği konusu şimdilik sağlık sorunları ileri sürülerek kapatılmaya çalışıldı. Albayrak’ın istifası AK Partiye yakınlığı ile bilinen hiçbir televizyon kanalında verilmedi. Birçok konuda açıklamalar yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ’da istifa konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Piyasalar ise Albayrak’ın neden istifa ettiğinden çok yerine kimin geçeceğini merak ediyor. Son gelen bilgilerde yeni Ekonomi Bakanı’nın eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in olacağı iddia edildi. İşte ayrıntılar…

ALBAYRAK’IN PARA POLİTİKASI

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifası henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından geçmedi. Erdoğan’ın, Berat Albayrak’ın istifasını geri çevirebileceği yönünde bazı iddialar ortaya atılsa da, piyasalarda şimdiden yeni umut kaynakları oluştu. Çünkü artan döviz kurlarından dolayı iş yapamayan, borcunu ödeyemeyen esnaf, sorunu Albayrak’ın para politikalarına bağlıyor.

Döviz kurlarına bağlı olarak artan enflasyon emekçinin alım gücünü azaltırken, dolar kurunda ki yükseliş Türkiye’nin dış borcunu katlarken, geçiş garantili köprü ve yollar için özel şirketlere aktarılan paralar katlanırken Bakan Albayrak’ın ‘’döviz kuruna bakmıyorum’’ sözleri kendi partisi içerisinden bile tepkilere neden olmuş ve dolar hızla yükselmesini sürdürmüştü.

ALBAYRAK’IN YERİNE KİM GEÇECEK?

Bakan Albayrak görevi devraldığı zaman dolar kuru 4,67 TL idi ve bugün dolar kuru an itibari ile 8,55 liraya kadar çıktı. Piyasaların, Albayrak’ın istifası ile umut ettiği beklentileri ise hemen karşılık buldu. Dolar, istifa açıklaması sonrasında 8,55’den geri dönerek an itibari ile 8,06’ya geriledi. Bu hareketlilik beklentileri anlık olarak karşılarken Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, yeni Ekonomi Bakanının Mehmet Şimşek olabileceğini iddia etti.

Sosyal medya hesapları üzerinden yeni ekonomi bakanının eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in olacağı iddiaları havada uçuşuyor. Bu görüşe katılanların arasında eski CHP Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş ’da var. Yarkadaş, Albayrak’ın yerine Şimşek’in geçebileceğini iddia etti. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin de ismini öne sürdü ama Bali son dakika olarak yaptığı açıklamalarda bu iddiaları yalanladı. Şimşek şimdilik Ekonomi Bakanlığı’na getirileceğine dair ortaya atılan iddiaları yalanlamadı. Şimdi gözler Mehmet Şimşek’te…

ADIGÜZEL: DEVLET CİDDİYETİ ORTADAN KALKMIŞ

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel: ”Ekonominin başındaki şahıs aylardır ekonomiye ilişkin güzellemeler yapıp istifa ediyorsa ve üstelik bu istifa açıklamasını da kameralar karşısına geçmek yerine sosyal medya hesabından yapıyorsa, yönetim kabiliyeti de, devlet ciddiyeti de ortadan kalkmış demektir.

Göreve geldiğinden bu yana Berat Albayrak’ın ekonomiden anlamadığını, Türkiye’ye zarar verdiğini söyledik. Gelinen noktada gözler önüne serilen gerçekler ve sorumlu kişinin kaçışı da bunu doğrular nitelikte. İstifası ekonomi adına güzel, ciddiyetsizliği devlet adına üzücüdür!”

DEMİRTAŞ: TELEVİZYONLAR BU HABERİ YAYINLAMADI

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş: ”Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomi bakanının istifa ettiği söyleniyor. Twitter hesabı yok olmuş. Aradan saatler geçmiş ve Ana TV kanallarında en ufak bir haber geçmiyor. Ekonominin kötü olmasının nedenlerinden biri budur. Böyle önemli bir haberi kanalların işlemiyor olması İnanılmaz”

EMİR: İKTİDAR BU SÜRECİ BİLE YÖNETMEKTEN ACİZ

CHP Milletvekili Murat Emir: ”İstifa var mı? Yok mu? İktidar bu süreci bile yönetmekten aciz. Saray susunca yandaş medya da dilini yuttu, ne demesi gerektiğini öğrenmeyi bekliyor.”

TÜRK LİRASI YÜZDE 30 DEĞER KAYBETTİ

Die Welt gazetesi, istifayı son dakika olarak duyururken, istifanın gerekçelerine ve sağlık sorunlarına değinildi.

Albayrak’ın instagram hesabından istifayı duyurduğunu belirten gazete, “Türk Lirası, geçtiğimiz aylarda dramatik şekilde değer kaybetti. Cuma akşamı, dolar karşısında 8.52’ye geriledi. Yılbaşından bu yana kayıp yüzde 30’u buldu. Kriz nedeniyle Merkez Bankası başkanı görevinden alındı. Piyasalar, yüksek enflasyon ve döviz rezervlerindeki keskin düşüşten korkuyor. Türkiye ekonomik krizin eşiğinde” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler