Alexa

ALES 2019/1 Soruları Cevapları ve Yorumları ! Kolay mıydı , Zor muydu?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ALES 2019/1 sınavı sona erdi. Sınavdan çıkan adayların şimdi soruları, cevapları ve soruların kolay mıydı zor muydu? olduğunu araştırıyor.

ALES 2019/1 Soruları Cevapları ve Yorumları ! Kolay mıydı , Zor muydu?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ALES 2019/1 sınavı sona erdi. Sınavdan çıkan adayların şimdi soruları, cevapları ve soruların kolay mıydı zor muydu? olduğunu araştırıyor.

ALES 2019/1 Soruları Cevapları ve Yorumları ! Kolay mıydı , Zor muydu?
Editor: Pelin KILIÇ
05 Mayıs 2019 - 12:57 - Güncelleme: 05 Mayıs 2019 - 13:22

ÖSYM tarafından bugün yani 5 Mayıs Pazar günü yapılan ALES 2019/1 sınavı sona erdi. 

ALES sınavında adaylara 50'si sayısal, 50'si sözel olmak üzere toplamda 100 soru soruldu. Sorulan 100 soruya karşılık ise ,cevaplamaları için ise 150 dakika süre verildi.

SORULAR VE CEVAPLAR NE ZAMAN YAYINLANACAK?

ALES 2019/1 sorularının ve cevaplarının önümüzdeki hafta içi ÖSYM tarafından yayınlanması bekleniyor.  Sınava ait sonuçlar ise ÖSYM tarafından yayınlanan sınav takvimine göre 30 Mayıs 2019 gtarihinde açıklanacaktır.

SORULAR SİZCE NASILDI?Sınavdan çıkan adaylar genel olarak sorular karşısında zorlandıklarını ifade ettiler. Peki sizce sorular nasldı? ALES Soruları Kolay mıydı , Zor muydu?  Yorum yaparak diğer adaylarla soruları tartışabilirsiniz...

YORUMLAR

 • 11 Yorum
 • aka aka
  2 hafta önce
  çerez sınavdı
 • Eren Y
  2 hafta önce
  Türkçe sorularındaki saçmalık sınava giren adayların okuduklarını anladıklarının en net delilidir. Adayların yanlış cevap vermeleri için bin dereden su getirilmiş.
 • Merve
  2 hafta önce
  matematik önceki yıllara göre kolaydı ama türkçe zordu daha doğrusu zaman alıcıydı.
 • Kadir
  2 hafta önce
  Sözelde yer değiştirme soruları bir türlü aralarında bağ kuramadım.Hele anlam bütünlüğünü bozan bir paragraf vardı bir kere okudum yuh dedim.atladım sözel mantık iyiydi.sayısalda Allah ne verdiyse ilk soruları yapabildim.stres zaman yetiştiremem derken hızlıca yapabildiklerimi yaptım.Toplam 72 soru işaretledim.Herkes aynı sıkıntıdan muzdarip o zaman ÖSYM ya soruları kısaltsın ya zamanı artırsın ya da 100 soruyu işaretleycek bir yiğit göstersin.
 • Bedirhan Şen
  2 hafta önce
  Türkçe sorularının bir kısmında anlatım karmaşası olduğunu düşünüyorum. Zor soru hazırlamak isterken sorunun anlamlı olması gerektiğini gözardı etmemelisiniz. Bazı matematik soruları yine sorunluydu. ÖSYM anlaşılır cümlelerle soramadığı, doğru aktaramadığı soruyu çözmemizi bekliyor. Mesela bir sayısal mantık sorusu "Yan yana sıralı bir şekilde dizili sekiz koltuğa A, B, C, D, E, F, G, H kişileri oturacaktır..." yeterince açık ve anlaşılır sorulmamıştı. İki kere okudum ve bunu anlamak için zaman kaybetmek yerine atladım ve Türkçe sorularını çözmeye başladım. ÖSYM özellikle matematik sorularında dikkatsiz davranıyor. Anlaşılır cümle kuramıyor. Zihinlerinde kurduğu anlamı doğru cümlelerle doğru ifade edemiyor. Soruyu anlayabilmek için ayrı zaman ve enerji kaybediyoruz. Bir başka konu da sınav süresi. Sınav süresi ve soru sayısı oranı doğru değil. Soruları olabildiğince hızlı çözmeme, çözemediklerimi atlamama rağmen çözebileceğim yaklaşık yirmi beş soruyu süre yetmediği için çözemedim.
 • şemse asar
  2 hafta önce
  size katılıyorumbildiklerimi yapamamanın üzüntüsünü yaşıyorum maalesef
 • Bir akademik
  2 hafta önce
  Sınav ne zordu, ne de kolaydı. Türkçe sorularında 5-6 soruda iki seçenek arasında kalınıyordu. Matematik soruları ise genel anlamda orta seviye zorluktaydı.
 • Mehmet
  2 hafta önce
  Bir Akademisyen olarak girdiğim ALS sınavındaki soruları çözememiş bulunmaktayım. Türkçe soruları kesinlikle sorunludur. Ne deni ise yorum yapılacaksa bile insanları kendi düşüncelerini empoze edecek şekilde sormaları yanlıştır.Ben öğrencilerime böyle sorular sormuyorum. Herkes sizin gibi yorumlayamaya bilir. Sınav gittikçe zorlaşiyor. Parağraf oluşturmaların hepsi problemli sorulardı. Bunu bildirmek isterim.
 • Melissa
  2 hafta önce
  Kesinlikle katiliyorum sozlugu almislar yanyana nekadar kelime varsa anlamli anlamsiz hepsini yazmislar sirf akil karistirmak icin...yaziklar olsun
 • Fırat
  2 hafta önce
  Arkadaşlar ÖSYM ye sesleniyorum o soruları hazırlayan arkadaşlar 150 dakikada 70 soru yapabiliyorlar mı acaba bir sınav zorlaştırmak için bu kadar saçmalanır artık
 • Ahmet Şencan
  2 hafta önce
  Hayatımda girdiğim en zor sınavdı net.