Gündem

Alkol düzenlemesi Meclis’ten geçti! Para cezası uygulanacak

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) onayından geçti. Alkol düzenlemesini de içinde barındıran yeni yasaya göre, saat 22.00 ila 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere, 65 binden 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi meclis onayından geçti. Kabul edilen yeni yasa ile birlikte alkollü içkileri 18 yaşını doldurmamış kişilere satanlar ve 22.00 – 06.00 saatlerinde perakende satışını yapanların içki satış belgeleri, 5 yıl içinde üçüncü kez söz konusu yasağı ihlal etmeleri halinde iptal edilecek, bu kişilere 2 yıl süreyle satış belgesi verilemeyecek.

Postayla satışını yapanlara da ceza var

Öte yandan ilk 8 maddesi kabul edilen kanun teklifine göre, alkollü içkileri otomatik satış makineleriyle satan, oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenler ile basın, yayın yoluyla tüketicilere satan, postayla satışını yapanlara 20 binden 100 bin liraya kadar idari para cezası kesileceği de öğrenildi.

İlgili Makaleler