Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Personel Alımı

Almanya’da iş arayanlara müjde! 7 bin Türk işçiye saat başı 14 Euro ödeme yapılacak

Yurtdışında iş arayanların heyecanla beklediği haber gündeme geldi. Almanya’da bulunan Türk havalimanlarına Türk işçi getirilmesi için onay verildi. Bu kapsamda Almanya’da çalıştırılmak üzere yaklaşık 7 bin 200 Türk işçiye hızlı vize verilip işe alınacak. Havalimanındaki işin saatlik ücretleri ise en az 14 Euro 25 cent olacağı öğrenildi. Almanya’da iş ve işçi bulma kurumu olarak görev yapan Federal Çalışma Ajansı (BA), müjdeli haberi açıkladı.

6 Kasım’a Kadar 7 Bin İşçi Alınacak

Almanya’da havalimanında yaşanan personel sıkıntısının giderilmesi için Türkiye’den işçi getirilmesine onay verildi. Basında yer alan habere göre Alman işçi bulma kurumunun Türkiye’den havalimanı personeli getirmesine özen izin verileceği belirtildi. Geçici olan bu özel düzenlemede 6 Kasım tarihine kadar 7 bin 200 adet işçi alınacak. Bu onayla birlikte Alman diplomatik temsilcileri havalimanında çalışmak için yapılan her başvuruyu hızlı vize sistemine alacak. Federal Çalışma Ajansı’ndan bir sözcünün açıklamasına göre özel izin yolcu veya bavul taşıma hizmeti yapanlar, sürücüler ve check in görevlilerini kapsayacak.

Saatlik Ücret En Az 14 Euro 25 Cent

Söz konusu özel izin sadece Türkiye’den gelecek havalimanı görevlilerine uygulanacak ve başka ülkelerden başvurular kabul edilmeyecek. Sözcünün açıklamasına göre vize işlemleri iki-üç hafta içinde tamamlanacak. Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için gidecek havaalanı personelin saatlik ücreti en az 14 Euro 25 cent olacak. Çalışanlara resmi tatiller, Pazar günleri veya geceleri çalıştıklarında mesai ya da tatil günü ek ödemesi yapılacak. İşveren ayrıca çalışanlara barınma hizmeti sunmak zorunda. Alman Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre havalimanlarında bu kadrolarda 7 bin 200 uzman personel eksikliği bulunuyor.

İlgili Makaleler