Personel Alımı

Almanya’dan Yeni İşe Alım Haberi Geldi: “Yok Böyle Bir Maaş!” 1,5 Milyon Kişinin İstihdam Edileceği Konuşuluyor!

İş gücünün yaşlı olması sebebiyle dönem dönem işçi göçü alan Avrupa ülkelerinden biri olan Almanya, bu yıl da işçi alımı gerçekleştirmeyi planlıyor. Pek çok pozisyonda istihdam edilecek olan işçi alımının bu yıl içerisinde 1,5 milyonu bulması bekleniyor. Pek çok hemşire ve sağlık çalışanın şimdiden başvuru yaptığı Almanya işçi alımlarında sadece vasıflı değil, vasıfsız da işçi alımı gerçekleştiriliyor.

Bir süredir işçi göçü usulüyle alım yapacağı konuşulan Almanya’nın en son gerçekleştirdiği 1960’lı yıllardaki toplu işçi alımının ardından bir toplu işçi alımı daha yapmak için hazırlık içerisinde olduğu biliniyor. Özellikle son aylarda sağlık çalışanları için ciddi bir kadro açığı bulunan Almanya’da toplamda istihdam edilecek olan 1,5 milyon işçinin tesisatçı ve tır şoförü gibi pozisyonlarda da istihdam edilmesi bekleniyor.

Bu Yıl 1,5 Milyon İşçi Alınması Bekleniyor

Pandeminin başlangıcından bu yana iş gücü kaybı pek çok ülkede olduğu gibi Almanya’da da görülmeye başlanmış bulunuyor. Özellikle 1960’lı yıllarda Türkiye’den çok sayıda işçi göçü almış olan Almanya, o yıllara benzer bir alımı bu sene de gerçekleştirmeyi planlıyor. Yüzde 3 seviyesinde işsizliğin olduğu Almanya’da açık olan kadroların ülkedeki işsizler ile doldurulması pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden sadece Türkiye’den değil, pek çok dünya ülkesinden de işçi alımı gerçekleştirecek olan Almanya, bu yıl içerisinde toplamda 1,5 milyon kişiyi istihdam etmeyi planlıyor. Ekonomik şartlar açısından gelişmiş ülkelerden biri olan Almanya’da çalışmak için ise, özellikle bazı mesleklere sahip olmak büyük bir önem taşıyor.

Özellikle 5 Meslek Kolunda Ciddi Açık Bulunuyor

Pandeminin de etkisiyle bilhassa sağlık sektöründe ciddi alımlar gerçekleştirecek olan Almanya, bu yıl tam 330 bin hemşire ile yaşlı ve hasta bakıcı istihdam edeceğini açıklamış bulunuyor. Bunun yanı sıra yuva eğitmeni de arayan Almanya, bu meslek koluna ise bu yıl için 230 bin boş kadro veriyor. Üstelik sadece vasıflı değil, vasıfsız işlerde de boş kadroları olduğu öğrenilen Almanya’nın bu yıl içerisinde işçi göçü usulüyle; garson, tır şoförü ve su tesisatçı da istihdam etmesi bekleniyor. Maaş konusunda bir netlik bulunmasa da göç ile Almanya’ya gidecek olan işçilerin en az 4 bin Euro maaş ile çalıştırılacağı konuşuluyor.

İlgili Makaleler