Ekonomi

Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş Temmuz için şok eden tahminini duyurdu: Dolar ve altın yatırımcıları, bu seviyelere dikkat!

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, pandemi döneminin bir uzantısı olarak devam eden küresel finans piyasası sallantılarını daha da derin hale getirdi. Yükselen küresel enflasyon ışığında piyasalarda altın ve emtia fiyatları da beklenmedik dalgalanmalar yaşarken, yurtiçi piyasalarda da benzer fiyat hareketlilikleri görüldü ve görülmeye de devam ediyor. Yurtiçinde altın ve doların hangi yönlerde hareket edeceği merakla araştırılırken, konuya ilişkin olarak Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten kritik bir değerlendirme geldi. Uzman isim yaptığı açıklamada “Rüzgar farklı esebilir” diyerek, muhtemel gelişmeler adına uyardı. İşte İslam Memiş’in piyasa değerlendirmeleri…

İslam Memiş’ten Piyasa Değerlendirmeleri

TÜİK 4 Temmuz Pazartesi günü Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu açıklama sonrasında piyasa değerlendirmesinde bulunan İslam Memiş, olası yeni bir pakete dikkat çekti. “Rüzgar farklı esebilir” diyerek yatırımcıları uyaran Memiş, “Bu hafta hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda neleri takip edeceğiz, para piyasalarında nasıl bir seyir izlenebilir, döviz kurlarında yeni bir atak geliyor mu? Bu gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım” dedi.

Memiş Dolar Kurunu Değerlendirdi

Haftanın yoğun bir veri akışı ile geçeceğini ifade eden Memiş, TL’deki değer kayıplarının, enflasyonun Türkiye’de çok daha hızlı artıyor olmasının ve endişelerin dolar/TL kurunda etkisini gösterdiğini dile getirdi. Doların güçlü duruşunu korumaya devam ettiğini belirten Memiş, yüksek enflasyondan dolayı dolar/TL kurunun kritik direnci olan 16,80 bölgesinin önemini belirtti ve bu seviyenin Temmuz ayında takip edilecek seviye olduğunu söyledi.

İslam Memiş’ten Altın Yatırımcısına Tavsiye: Kademeli Alım

Dolar kuru adına 16 – 17 TL şeklindeki geniş bant aralığının Temmuz ayında takip edileceğini ifade eden Memiş, öte yandan gram altın ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Dolar kurundaki toparlanma ile gram altının da toparlandığını belirten Memiş, 950 – 1.000 TL bant aralığında fiyatlanmaların devam edebileceğini ifade etti. Memiş yaptığı açıklamada “Yatırımcısı 950 TL seviyesine kadar kademeli alım ile buraları fırsata çevirebilir. Fiziki tarafta banka üzerinden alım yapanlar, ekrandaki rakamlardan alım yapamaz, buna göre hareket etmelisiniz” dedi.

İlgili Makaleler