Ekonomi

Altını ve Doları Olanlar Da Hiç Peşinatı Olmayanlar Da Düşük Faizli Devlet Destekli Konut Finansmanı Kredisinden Yararlanabilecek! Aylık Ödemeler Yalnızca…

Vatandaşların daha rahat bir şekilde ev alımı gerçekleştirebilmesi için yeni bir faiz desteği sağlanacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen son kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirdiği açıklamalarda iki ayrı kredi paketini vatandaşların karşısına çıkaran Cumhurbaşkanı Erdoğan “İlk Evim Konut Finansman Paketi” ile “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” isimli kredilerinin detaylarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen konut finansmanı destek paketleri, kamu bankaları aracılığıyla verilmeye başlandı. Vatandaşların ev alışlarını desteklemek, duraklama görülen inşaat sektörünü hareketlendirmek ve TL değerini artırmak için harekete geçirilmiş olan bu konut finansman paketlerinde faiz oranları da oldukça düşük olarak tutuldu.

İlk Evim Konut Finansman Paketi Yüzde 0,99 Faiz Oranı Sunuyor

Türkiye’de ilk kez ev alacak olan vatandaşların konut alımını desteklemek adına hayata geçirilen konut finansman paketlerinden ilki olan “İlk Evim Konut Finansman Paketi”, 2 milyon TL’ye kadar kredi destek vermek için kamu bankaları aracılığıyla kullanılacak. Üst limiti 2 milyon TL olan “İlk Evim Konut Finansman Paketi” kredisinin şartı ise ilk ve tek konutunu alacak vatandaşların kullanabilmesi olacak. Bunun yanı sıra azami vade olarak 10 yıla kadar taksit seçeneği sunacak olan “İlk Evim Konut Finansman Paketi”, faiz oranı olarak ise yüzde 0,99 gibi düşük bir faiz oranı ile sağlanacak.

Genişletilmiş Konut Finansman Desteği İle TL Değeri De Artırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci konut finansman desteği olan “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” kredisi kapsamında altın ve döviz gibi varlıkların Türk Lirası’na dönüştürülmesi ve böylece Türk Lirası’nın değerine katkı konulması amaçlanacak. Kamu bankaları aracılığıyla sağlanacak olan “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” kapsamında yine 10 yıla kadar vade ile taksitlendirmeler ve 2 milyon TL’ye kadar krediler verilecek. Bu kapsamda verilecek olan kredilerin faiz oranları ise sadece yüzde 0,89 olacak. Birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak biçimde düzenlenmiş olan “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” için konut değerinin en az yüzde 50’sini 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH) yahut hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) satımı ile karşılanması şartı tüm kamu bankaları tarafından aranacak.

İlgili Makaleler