Sağlık

Alzheimer’ı Önlemek İçin O Besini Sofranızdan Eksik Etmeyin! Tüm Uzmanlar Öneriyor; Her Öğün Tüketilebiliyor! Günde Sadece…

Dünyanın her yerinde tüketilen besinlerden biri olan zeytin, insan vücuduna sağladığı yararlar nedeniyle son zamanlarda uzmanların sıklıkla önerdiği besinler arasındaki yerini alıyor. Özellikle sağlıklı beslenme listelerinin vazgeçilmezi olan zeytinin önemi Lipids in Health and Disease dergisinde yayınlanan bir araştırma ile bir kez daha kanıtlanmış bulunuyor.

Zeytine ilişkin yapılan güncel bir araştırmayı son sayısına taşıyan Lipids in Health and Disease dergisi, her gün düzenli olarak tüketilen 3-5 zeytinin insan vücuduna mucizevi katkılar sunduğunu gösteriyor.

Zeytin Alzheimer’ı Önlüyor

Mucizevi besinlerden biri olarak adlandırılan zeytin her öğünde tüketilebilmesi ve tokluk hissi vermesiyle insan beslenmesinde oldukça pratiklik sunan yiyecekler arasında yer alıyor. Ancak zeytinin saymakla bitmeyen faydaları, onu sadece tok tuttuğu için değerli yapmıyor. Dünyaca ünlü bir sağlık dergisi olan Lipids in Health and Disease dergisi, zeytine dair bir araştırma yayınlayarak bu etkileri de gözler önüne sermiş bulunuyor. Tekli doymamış yağların daha fazla tüketimin in yaşlılarda hafızayı ve diğer bilişsel işlevleri iyileştirmeyi sağladığını kanıtlayan bir makale ile okuyucularının karşısına çıkan Lipids in Health and Disease dergisi, zeytinin özellikle Alzheimer hastalığının oluşumunu yüzde 40 oranında düşürdüğünü gösteriyor. Üstelik zeytinin Alzheimer hastalığı dışında da savaştığı pek çok hastalık bulunuyor.

Zeytinin Tek Faydası Alzheimer’e Değil

Zeytine ilişkin dünya üzerinde gerçekleştirilmiş olan pek çok araştırma Alzheimer hastalığının yanı sıra pek çok hastalığa iyi geldiğini de gözler önüne sermiş bulunuyor. Tekli doymamış yağlarından kaynaklı olarak insan sağlığında adeta mucizevi bir etki sunan zeytin, beyne giden kan basıncını düzenlemesi nedeniyle ani felçlere ve ivmelere karşı da vücudu koruduğu biliniyor. Bunun yanı sıra özellikle sindirim üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip olan zeytinin saç, cilt ve tırnak için sunduğu besleyici etki ise yadsınamayacak kadar somut bir etkisi oluyor. Kaldı ki, zeytin özellikle kozmetik sektöründe pek çok ürünü formülünde kullanıyor. Bunun yanı kan basıncını düzenlemesi, bağışıklığı artırması ve diğer tüm mucizevi etkileriyle kanseri önlemede de kendisini gösteren zeytin, aynı zamanda kalp sağlığını korumasıyla da olası kalp krizlerinin önüne geçiyor. Uzun süre tok tutması ile obezite gibi hastalıkların oluşumunu da dolaylı yoldan engelleyen zeytin, pek çok diyet listesinin de vazgeçilmez besinlerinden biri oluyor.

İlgili Makaleler