Gündem

Android Kullanıcılarına Müjde! Cihazımı Bul Ağı Geliyor!

Bugüne kadar IOS cihazlarında IPhone ‘umu bul olarak bildiğimiz kayıp ve çalıntıya karşı cihazımızı bulmamız olanak sağlayan uygulama, bundan böyle Android’e de Cihazımı bul adıyla geliyor. İddialara göre bu sayede artık Android kullanıcıları da kendi cihazlarını, kolaylıkla görebilecek.

Android cihaz üretiminde genellikle tekniğe odaklıdır. Apple ise kullanıcı deneyimine odaklı yaklaşır. Fakat iki tarafta kıyasıya bir yarış içindedir. Android yazılımcıları uygulamanın en son sürümünde bulunan gizli kodu ortaya çıkardı. Bu kodlarda iki farklı ağ dikkatleri üzerine çekti. Bunlardan birincisi “Telefonunuzun sizin ve diğer kişilerin cihazlarının bulunmasına yardımcı olmasını izin verin” ve ikincisi ise “Cihazımı Bul” ağı. Bu kodlar sayesinde kullanıcılar veri bağlantısına gerek olmadan cihazlarını bulabilecek.

Cihazımı bul uygulaması Samsung’un SmartTag uygulamasına benzer şekilde çalışacağı planlanıyor. Sisteme bağlı tüm cihazlar, birbirleriyle şifreli şekilde iletişim kurarak yer bildiriminde bulunuyor. Aslında Android bu özelliğe sahipti. Ancak sadece internet erişimi varken kullanıldığı için yetersiz kalıyordu. Veri bağlantısı olmaksızın kullanılacak olması ile bu durum değişiyor.

İlgili Makaleler