Sağlık

Ankara’da sağlık altyapısı çöktü mü? İl Sağlık Müdürlüğü açıklama yaptı!

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısı dün itibari ile yine binin üzerine çıktı. Salgının en çok yayıldığı illerden biri olan Ankara’da hasta patlaması olduğu ve sağlık altyapısının çöktüğü iddia ediliyordu. Bu iddialara Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yanıt geldi.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayına her geçen gün yeni vakalar ekleniyor. Salgının en çok etkilediği Ankara için sağlık altyapısının çöktüğü iddiaları yayılmıştı. İddiaları yaptığı bir basın açıklaması ile yalanlayan Ankara İl Sağlık Müdürlüğü hastane yatak doluluk oranı % 50, yoğun bakım yatak doluluk oranı ise % 63 olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada ilde salgının halen kontrol altında olduğu duyuruldu.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama:

COVID-19 pandemisi ile ilgili olarak Müdürlüğümüzce ileriye dönük yürütülen hazırlık çalışmalarımızın bazı basın ve yayın organları tarafından acil durum olarak yorumlanması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve yanlış anlaşılmayı önlemek adına aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Bilindiği gibi, son günlerde dünyada hızlı bir vaka artışı olmaktadır. Önümüzdeki aylarda ikinci bir dalga beklentisi uzmanlarca dile getirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü kötü senaryoya karşı ülkeleri uyarmaktadır. Ülkemizde de son günlerde, sınırlı olsa da, artışlar gözlenmektedir.

Hareketliliğin en fazla olduğu illerden biri olan Ankara’da il düzeyinde çalışmalarımız yoğun bir şekilde yürütülmektedir. İl Sağlık Müdürümüz başkanlığında 28.07.2020 tarihinde yapılan Pandemi Değerlendirme Toplantısında, normalleşme sürecindeki farklı senaryolar tartışılmış ve olası yeni durumlara karşı alınması gereken tedbirler gözden geçirilmiştir.

Muhtemel senaryolara karşı il düzeyinde yapılması gereken hazırlıklar ve alınacak tedbirler konusunda ilgili sağlık kuruluşlarımız yazılı olarak bilgilendirilmiştir. Ayrıca Kurban Bayramı sonrası göz önüne alınmış ve COVID 19 hastalarında ilave yatış ihtiyacı dikkate alınarak sunulacak hizmet kapasitesinin artırılması yönünde sağlık kuruluşlarımız uyarılmıştır.

Yapılan çalışma ve hazırlıklarımızdan ilimizde hasta patlaması olduğu ve sağlık alt yapımızın çöktüğü gibi sonuçlar çıkarmak gerçekle bağdaşmamaktadır. Ankara ilinde bugün itibarıyla hastane yatak doluluk oranı % 50, yoğun bakım yatak doluluk oranı ise % 63 tür.
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın sağlığı için çalışmalarımıza kesintisiz devam etmekteyiz. İlimizde halen pandemi kontrol altındadır. Hastanelerimiz, tüm sağlık çalışanlarımızla mücadelede aktif olarak görevini sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü

İlgili Makaleler