Ekonomi

Annelere 1548 Lira Destek Veriliyor ! İşte Online Başvuru Sayfası

Çalışan veya çalışmayan annelere 1548 lira destek veriliyor. Bu desteklere ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir açıklama yapılmıştı. Söz konusu destek için başvurular geçtiğimiz aylarda başladı ve hala devam etmektedir. Destek için online başvuru imkanı da bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir proje yürütülüyor ve Avrupa Birliği destekli olan proje kapsamında 0 ile 24 ay arasında çocuğu olan annelere 32 aya kadar destek ödemesi yapılıyor ve bu tutar 200 Eyrı yani 1548 liradır. Bekar olan ve özel gereksinimli çocuk sahibi olan anneler için ise bu ödeme tutarı 250 Euro ‘ya kadar çıkıyor. Bu proje için başvurular geçtiğimiz Kasım ayında başlamıştı.

SGK’DAN AÇIKLAMA YAPILDI

Bu proje hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çalışmak, işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu bütçenize aylık 200 Avro (€) Çalışan Anne Desteği sağlıyor. Bekar ve özel gereksinimli çocuğu olan annelere aylık 250 Avro ödenecektir. Çalışan Anne Desteği için ön kayıtlar 13 Kasım Çarşamba Günü başlayacaktır. Ön kayıtlar e-devlet şifresi ile buradan veya www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek olup ön kaydını başarıyla yapan ilk 3.700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilecektir.”

1548 LİRA DESTEK VE ŞARTLARI

Bu proje kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir’de 2 yaş altı çocuğu olan çalışan annelere bakıcı desteği için başvurular hala devam etmektedir. 32 aya kadar 1548 lira destek ödemesi yapılabiliyor. Bu proje kapsamında bakıcı desteğine Ankara, İstanbul ve İzmir’de ikamet etmeleri, başvuru tarihi itibarıyla 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan 4/A’lı çalışan annelerin başvurabildiği vurgulandı. Bunun yanı sıra projede sigorta yaptırılan 0-36 yaş çocuk bakımı konusunda eğitim almış bir bakıcıdan hizmet alınması şartı olurken anneanne, babaanne dışındaki teyze, hala, yenge, kuzen gibi diğer kadın akrabalar da sigortaları yaptırılarak bakıcı olarak çalıştırılabilir.

Bu sayfa üzerinden e-Devlet kısmından giriş yapılacka. Giriş yapıldıktan sonra ‘Başvuru Yap’ yazan butona tıklayarak ve form doldurularak başvuru yapılabilecektir.

Başvuru İçin TIKLAYIN.

İlgili Makaleler