Ekonomi

Annelere 9 Bin 287 Lira Ödeme Yapılacak ! e-Devlet Üzerinden Başvuru Yapılabilir

Devlet tarafından annelere çeşitli destekler veriliyor. Bu destekler kapsamında 9 bin 287 lira ödeme yapılıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen annelerimizin e-Devlet üzerinden başvuru yapması gerekiyor.

Devlet tarafından annelere çeşitli destekler sağlanıyor. Anneler ve anne adayları için çeşitli destekler sağlanıyor. Corona virüsü salgını kapsamında devlet tarafından verilen destekler çok fazla gündeme gelmeye başladı. Anneler ve anne adayları içinde sağlanan bu yardım destek ödemelerinden yararlanmak için bazı şartlar aranmaktadır.

SAĞLIK YARDIMI

Sosyal güvencesi olmayan ve güçlüğü çeken anneler için çocuklarının sağlık kontrollerinden geçirmeleri amacıyla ve anne adaylarının hamilelik sürecinde sağlık kontrollerinden geçmeleri amacıyla ve doğumlarını hastanede yapma şartı ile sunulan destekler arasında bulunmaktadır. Bu doğrultuda 0 ila 5 yaş arasında bulunan çocuklar ve hamile anne adayları için sağlık yardımları sunulmaktadır. Sağlık yardımı detayları ise şöyle oldu:

Sağlık yardımından faydalanmak için doğumun hastane de yapılması durumunda bir seferliğine 100 TL,

Şartlı lohusalık için doğumu takip eden ilk 2 ay dönemi içerisinde aylık 45 TL,

Gebelik döneminde aylık 45 TL, çocuk için aylık 45 TL. Böylelikle 12 ay boyunca 2 ayda bir toplu ödeme alma hakkına sahip olabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI

Çoklu yani ikiz ya da üçüz gibi doğum yapan ve dünyaya gelen 0 ila 2 yaş arasında bulunan çocukların beslenme ve öz bakımları konusunda devlet tarafından destek sağlanıyor. Konu ile ilgili olarak aylık 150 lira ödeme fırsatı bulunuyor. Bu yardım için Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olması gerekmektedir.

15.05.2015 tarihi ve sonrasında gerçekleşen canlı doğum yapan bireyler için doğum yardımı her çocuk için ayrı ayrı destek ödemesi alınmaktadır.

Doğum yardım parası birinci çocuk için 300 TL

Doğum yardım parası ikinci çocuk için 400 TL

Doğum yardım parası üçüncü ve sonrasında ki çocuklar için 600 TL olarak belirlenmiştir.

RAPOR PARASI

Rapor yardım parası çalışan pek çok anne adayları için en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Doğum süreci içerisinde olduğunu rapor ile kanıtlayan anne adayları aldıkları maaş üzerinden yardım parası hesaplanmaktadır. Böylelikle devlet tarafından bu süre zarfında ödeme gerçekleştirilmektedir.

Bununla birlikte zamanda emzirme yaşında çocuğu olan bireyler de aylık 202 TL emzirme parası alma hakkına sahip olabilmektedir. Yapılan hesaplamalar doğrultusunda ödenmesi gereken maaş tutarları şu şekilde belirtiliyor:

BAŞVURU DETAYLARI

Rapor parası desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların ve yarım gün çalışma imkanından faydalanmakla beraber emzirme ödeneği gibi başvurulardan faydalanmak için öncelikle SGK tarafından başvuru yapılması önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Ayrıca diğer yardım başvuruları için il ya da ilçede bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekiyor.

İlgili Makaleler