Kamu Haberleri

Apartmanda oturan herkesi ilgilendiriyor! Yargıtay’dan emsal karar!

Üst kattaki komşusunun dairesinden su sızan vatandaş mahkemeye başvurdu. Yüksek Mahkeme’de görülen davada Yargıtay, komşunun tazminat ödemesi ve gerekli tamirat işlemlerini yaptırmasına karar verdi. İşte emsal niteliğindeki o davanın ayrıntıları…

Türkiye’de apartmanda oturan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Üst kattan su sızan bir vatandaş komşusuna gerekli tamiratı yaptırması için uyarıda bulundu. Ancak komşusu bu uyarıyı ciddiye almayınca Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Vatandaş su sızıntısı nedeniyle evinde meydana gelen 1.168 TL’lik zarar ile bin TL manevi tazminatın ödenmesini talep etti.

Manevi tazminat rededildi

Emsal niteliğindeki davada 6. Asliye Hukuk Mahkemesi; açılan maddi tazminat talebinin 850 TL’sinin kabulü ile dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınıp, davacıya verilmesine, davacının fazlaya ilişkin talebinin reddine, davacının istemiş olduğu manevi tazminatın tamamının reddine hükmetti.

Tarafların temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, yargılamada görevli mahkemenin Sulh Hukuk Mahkemesi olduğu gerekçesiyle hükmü bozdu. Asliye Hukuk Mahkemesi görevsizlik kararından sonra yargılamaya devam eden 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, davanın kabulü ile; 1.168 TL’nin dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsili ile davacıya verilmesine, davacıya ait balkon ve banyodaki rutubetlerin, dökülmelerin ve kararmaların davalının dairesinden kaynaklandığı anlaşılmakla davalının balkonunu doğrama korkulukları ile balkon çıkıntısı arasındaki kılcal boşlukların su geçirmez likit izolasyon malzemeleri ile dolgusunu yaptırmasına, bu işlem için davalıya 1 iş günü süre verilmesine hükmetti.

Yargıtay’dan emsal niteliğinde karar

Davalının dairesinin banyosunda bulunan küvetin sökülerek seramik kaplamaların ve derzlerin yenilenmesi ve daha sonra akrilik küvetin monte edilmesi için davalıya 2 iş günü süre verilmesine karar verildi. Hüküm davalı tarafından temyiz edildi.

Yargıtay 20. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Tazminat kararını yerinde bulan Daire; alt kattaki dairede oluşan tadilatın da suyun sızdığı daire sahibince yaptırılması gerektiğine hükmetti. Daire, mahkeme kararını oy birliği ile onanmasına hükmetti.

İlgili Makaleler