Gündem

Apartmanlara Yeni Zorunluluk Getirildi! Bu Kurala Uymayanlar…

Çevre kirliliği gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında her ne kadar çevre kirliliği için çalışmalara devam edilse de henüz önüne geçilemedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklama tüm apartman ve site sakinlerini yakından ilgilendiriyor. Yeni bir karar alan Bakanlık, açıklamasına göre çevre kirliliğinin önüne geçmeyi planlıyor. İşte o yeni karar…

Sıfır Atık Olacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı açıklamaya göre, apartman, site ve müstakil evlerde sıfır atık uygulaması başlatılacak. Karara göre geri kazanılabilir atıklar için ayrı kutular bulundurulması zorunlu olacak. Ayrıca pazar yerlerinde yaşanan gıda artıkları içinde ayrıştırma kutuları zorunlu olacak. Bu sayede atıkların önü kesilecek. Sıfır Atık Projesi bugüne kadar 24,2 milyon ton atığı geri kazanarak ekonomiye 30 milyar TL katma değer sağladı.

Geri dönüşüm kuruları apartman, site ve müstakil evlerde zorunlu olacak. Yapılan açıklamaya göre kutularda mavi, diğer atıklar için koyu gri, biyobozunur atıklar için kahverengi, cam atıklar için yeşil, plastik atıklar için sarı, metal atıklar için gri, kâğıt atıklar için mavi, kompozit atıklar için turkuaz, bitkisel atık yağ için koyu mavi, atık ilaçlar için beyaz, tekstil atıkları için pembe, atık elektrikli ve elektronik eşyalar için mor renk kullanılacak.

İlgili Makaleler