Ekonomi

Araba alacaklar dikkat! İkinci el araç fiyatları artıyor

Corona virüs salgını nedeniyle kamu bankaları taşıt kredilerini açıklamış bu nedenle vatandaşların araç fiyatları araştırmaları artmıştı. Ancak bankalar yeniden faiz yükseltti. Peki, ikinci el piyasasında durum ne olacak?

Milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü araç sektörünü de etkiledi. Salgın nedeniyle fabrikalar üretimi durdurdu, 0 araç tedariki zorlaştı. Buna bağlı olarak ise ikinci el araç fiyatları yükseldi.

Öte yandan kamu bankalarının uygun finansmanlı kredi açıklamaları da vatandaşların araç fiyatları araştırmalarını arttırdı. Peki, ikinci el piyasasında durum ne olacak? Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, ikinci el araç fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
İkinci dalga söylentisinin fiyatlara yansıdığını ifade etti.

Her 5-10 günde fiyatlar değişiyor

İkinci dalganın fiyatları etkisi için Güveloğlu tarafından yapılan açıklamalarda, “Allah korusun öyle bir şey olmaz ama eğer olursa bu araç fiyatları ciddi anlamda yükselmeye devam edecek. Şu an ikinci el araç piyasası çok iyi durumda. Galericiler dahi ikinci el arabalarını satmak istemiyor. Sattığı zaman çünkü yerine alamıyor. 10 gün bir otomobil elinde durduğundan sonra tekrardan fiyat yükseltiyor. Her 5-10 günde arabaların fiyatları değişiyor” denildi.

Otomobil fiyatları düşecek mi?

Corona virüsü salgını nedeniyle üretimlerin durdurulması nedeniyle ikinci el fiyatlarının düşmeyeceğini söyleyen Güveloğlu, “Otomobil piyasası artık düşmez. Her şey dönüyor, dolaşıyor üretime çıkıyor. Üretim yok. Üretim olması lazım. Şuanda bir vatandaşımız hangi sıfır arabayı almak istese 3-5 ay sıra beklemesi gerekiyor ve o süre içerisinde de alıp alamayacağı meçhul. Çünkü ikinci dalga olursa üretim tekrardan duracak ve yine insanlar ikinci ele yönelecek” ifadelerini kullandı.

Kredi faiz artışları ikinci el satışlarını etkileyecek mi?

Kredi faiz yükselişlerine de değinen Güveloğlu, “Bizim ikinci el araç satımında kredili satış oranımız yüzde 20. Yüzde 80’i nakit satılıyor. Enteresan bir durum var. Kredi faizleri düştüğü halde insanların parası var ve nakit alıyor. Hiç etkileyeceğini zannetmiyorum” dedi.

İkinci el araç fiyatları normal değil

İkinci el araç fiyatlarının normal olmadığını dile getiren Güveloğlu, “Yeni araba gelmediğinden dolayı ikinci ele talep çok ciddi. Bu pandemi sürecinde de insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyor ve satışlar şuanda çok iyi. Olası bir ikinci dalganın gelmesi bu araç fiyatlarını yükseltecektir. Çünkü üretim olmayacak, olmadığı içinde ister istemez yükselmeye devam edecektir. Bunun önüne kimse geçemez. Çünkü araba artık bir ekmek ve su gibi ihtiyaç. Her eve lazım.” Açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler