Ekonomi

Araba alacaklar dikkat: İkinci el fiyatlarında artış bekleniyor!

Kamu bankaları kredilerinden faydalanan vatandaşlar ikinci el araç satışlarına yöneldiler. İnternette fiyat araştırması yapan vatandaşlar için galericiler tarafından “çabuk olun!” uyarısı yapılıyor. Galerici Yurtçu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yüzde 10-15 gibi bir artış daha devam edecek ve kışa kadar bu artışlar devam edecek. “ ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’de corona virüsü sonrası normalleşme döneminde kamu bankaları tarafından vatandaşlar için uygun finansmanlı kredi desteği sağlanacağı açıklandı. Sıfır ve ikinci el için verilen kredilere vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Vatandaşlar verilmeye devam eden krediler nedeniyle internette fiyat araştırmaları yapıyorlar.

 

Kışa kadar artışlar devam edecek

Galericilerden ise vatandaşlara “çabuk olun!” uyarısı yapılıyor.Konuya ilişkin konuşan Galerici Ahmet Yurtçu fiyatlara ilişkin olarak, “Şu anda otomotiv sektöründeki fiyat artışı devam ediyor. Bunun birçok sebebi var. Bunun en büyük sebeplerinden biri; talebin fazla, arzın az olmasıdır. Arz, talebi karşılayamaz hale geldiği için son 1,5 yıldır araçlardaki fiyat artışları çok ciddi derecede devam ediyor. Her seferinde ‘Fiyatlar artık düşecek’ gibi söylemler olsa da, her ay fiyatlar artarak devam ediyor. Sattığımız aracı 1 hafta sonra aynı fiyata alamıyoruz. Bu gerçekten manidar bir durum. Biz bu işin ticaretini yaptığımız halde sattığımız malı kesinlikle yerine koyamıyoruz. Muhtemelen yüzde 10-15 gibi bir artış daha devam edecek ve kışa kadar bu artışlar devam edecek. Çünkü piyasaya sıfır araç girişi olmuyor. Sıfır araçları beklemek istemeyen insanlarda işini çözmek için ikinci ele sürekli talep ediyor. Bundan dolayı fiyat artışı da bir müddet daha devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler