Gündem

Arabası olan vatandaşlar asgari ücretin 3 katını kazanacaklar! Başvurular ne zaman?

Arabası olan vatandaşlara asgari ücretin 3 katını kazanma imkanı sağlayan bir proje başlatılıyor. Türkiye’de ilk kez uygulamaya konulacak proje ile araç sahipleri kendi arabalarıyla kargo dağıtarak gelir elde edebilecek. Kendi arabaları ile parça başı dağıtım yapacak kişilere asgari ücretin 3 katına yakın bir kazanç elde edebilecekler. Peki, bu işi yapabilmek için başvurular ne zaman başlayacak?

Türkiye’de corona virüsü döneminde özellikle internet siparişleri arttı. Bu nedenle kargo şirketleri faaliyetlerine ara vermeden yoğun çalışmalarını sürdürdüler. Online alışverişin artması ile birlikte kargocu açığı da meydana geldi. Bu nedenle Yurtiçi Kargo yeni iki proje başlattı. Bu kapsamda hazırlanan birinci proje ile arabası olan vatandaşlar kargoculuk yapabilecekler. Proje hakkında açıklamada bulunan Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol, Bin 500 ila 2 bin kişiye istihdam sağlanacağını duyurdu.

e-Ticarete talep attı

Önyol tarafından yapılan açıklamada, “Kargoya olan ihtiyaç tüm dünyada arttı. Avrupa, Çin ve Amerika’ya baktığımızda kargo sektörü pandemi sürecinden ciddi anlamda etkilendi. Devletimizin önlemleriyle Türkiye’de bu süreç daha rahat atlatıldı. Kargo hizmetinde bir aksama olmadı. Türkiye’de bu sürecin konut alanlarına yoğunlaşması nedeniyle bireysel hatalara bağlı sıkıntıların yaşandı anlar oldu. Türkiye’yi dünya ile karşılaştırdığınızda kargo sektörü sıkıntısız şekilde hizmetine devam edebildi. Süreç genel olarak böyle olmakla birlikte e-ticarete olan talebin arttığını gördük. Bu sürecin daha da artarak gideceğini öngörüyoruz. İnsanlar artık bu alışkanlıkları edindiler” ifadeleri kullanıldı.

Başvurular bir ay sonra başlıyor

Kendi aracı ile kargo teslimatı yapmak isteyenlerin başvuruları ise bir ay sonra başlayacak. Bu çalışma sistemine Eylül ayında geçilmiş olacak. Başvrular için de açıklamada bulunan Önyol, “İlk sağlık şartı, onun yanında güvenlik şartı aranacak, yaş şartı olacak ama bazı yerlerde öğrencilere de fırsat vereceğiz. Başvurular bir ay sonra başlayacak. İnternet sitemiz üzerinden başvuru yapılabilecek. Eylül ayı itibariyle hizmetimiz başlayacak. Kadınların başvurmasını bekliyoruz. Onlara da güzel bir istihdam sağlıyor olacağız. Avrupa’da ve Türkiye’nin bazı bölgelerinde kadınlar kargo taşımacılığı yapıyor. Biz kadınların da çok olmasını istiyoruz. Onlardan da ciddi başvuru bekliyoruz” dedi.

24 saat çalışan esnafları tercih edeceğiz

İkinci proje ile ise esnaflara ek gelir imkanı tanınacak. Yurt içi kargodan yapılan açıklamada, esnafların teslimat noktası olacağı ifade edildi. Önyol konuya ilişkin olarak, “Siz internetten alışveriş yaparken kargonuzu evinize istiyorsanız biz getireceğiz, şubemizden alabilirsiniz, ancak evinize istemiyorsunuz şubemizde size uzak ve belli bir saatte kapanıyor ise size en yakın mahalle esnafını tercih ettireceğiz. Esnafla bir anlaşma yapacağız. Dolayısıyla size en yakın esnaftan kargonuzu alabileceksiniz. Bu proje de 81 ilde uygulanacak. 24 saat çalışan esnafları da tercih edeceğiz. Bu hem mahalle esnafına ciddi ek gelir sunacak. Hem de halkın memnuniyeti sağlanacak” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler