Genel

Arabası olanlar dikkat! 2 yıl içerisinde paranızı alabilirsiniz

Türkiye’de araç sahibi olan vatandaşlar maddi hasarlı kaza geçirdiklerinde sahip oldukları hakları çoğu zaman bilmiyorlar. Kaza geçiren bir vatandaş suçlu karşı taraf ise karşı tarafın sigorta şirketi araç hasarını ödüyor. Ancak hasar ödense de kaza yapan araç değer kaybına uğruyor. Sabine maddi kayıp yaşatan kazalarda araç sahibinin 2 yıl içerisinde değer kaybının tazmini hakkı bulunuyor.

Milyonlarca araç sahibi trafikte türlü kazalar atlatıyor. Bazı vatandaşlar ise kazalardan kurtulamıyor. Bu durumda kaza yapan araçtaki hasarı suçlu tarafın sigorta şirketi ödüyor. Ücretsiz bir şekilde ödeme yapılsa da araç satışı yaparken, hasarlı araç görülmesi nedeniyle araç sahibi maddi hasara uğruyor. Bu durumda ne yapacağını bilmeyen araç sahiplerinin aslında 2 yıl içinde dava açma hakkı bulunuyor.

Hasar kaybı nasıl geri alınır?

Yeniasır’dan Faruk Erdem’in haberine göre; Araç hasar kaybının ödemesini almak için hasar tespiti espiti sırasında verilen ekspertiz raporların-da değer kaybının da bulunması gerekiyor. Kayıp miktarı belirlendikten sonra sigorta şirketine yazılı başvuruda bulunuluyor. Eğer sigorta şirketi kaybı karşılamazsa mahkemeye başvuruluyor. Vatandaş, araç ticari bir araç ise değer kaybıyla birlikte aracın tamir-de kaldığı sürede meydana gelen kayıplar da talep edebiliyor. Hasar kaybı için vatandaş kendisi şirketlere başvuruda bulunabiliyor. Şirket ile anlaşmazlık yaşanırsa avukatlar devreye sokulabilir.

Araç hasar kaybı nasıl hesaplanır?

Kaza yapan aracın hasar kaybı, hasar geçmişi ve niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, üre-tim yılı, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri koşullar göz önüne alınarak yapılıyor.
Gerekli belgeler
Kaza tespit tutanağı,
Servis raporu
Servis faturası,
Sigorta poliçesi
Hasara ait fotoğraflar.

İlgili Makaleler