Gündem

Araç almak satmak isteyenler dikkat! 2 yeni zorunluluk geliyor

Araç almak satmak isteyenler için önemli gelişme … Son dönemlerde ikinci el araçların gördüğü yoğun ilgi ve sürekli artan fiyatlar yüzünden 2 yeni zorunluluk geliyor.

Büyük çoğu online siteler üzerinden satılan araçların yarıya yakının kayıt dışı olması ve 3’den fazla ilan giren kişi sayısının 300 bini aşmasının ardından, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS), ikinci el araç alım-satımına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden iki talepte bulundu.

İkinci el otomobilde alıcı ve satıcının çok sayıda alternatif ile sıfır maliyet üzerinden bir araya getiren internet kanalları ile ilgili olarak iki talepte bulunuldu. İkinci el alım satımların yapıldığı internet siteleri üzerinden yapılan ilan girişlerine TC kimlik numarası ve ekspertiz raporu zorunluluğu getirilmesi isteniyor.

Geriye dönük para cezası çıkarılıyor

Bakanlık ise konu hakkında daha geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyor. İMAS yetkilileri, ilgili bakanlıkların çok yakında detaylarının netleştirileceğini belirtiyor.Ayrıca Bakanlığın online kanallar üzerinden kim kaç ilan girmiş?, Ne satmış?, Kaç adet satmış? gibi tüm bilgileri geriye dönük isteme hakkı bulunuyor. Maliye ise bir yıl içerisinde üçten fazla ikinci el araç alıp, alım satımları ticari amaçla yaptığı tespit edilenlere geriye dönük para cezaları çıkarılıyor.

Yetki belgesi olmayan satış yapamaz

İkinci el araç alım satım işiyle uğraşan kişilere de yetki belgesi zorunluluğu getirildi.31 Ağustos 2020 tarihten itibaren belgeye sahip olmayan tacirler araç alış satış işlemi gerçekleştirilemeyecek.

İkinci el satışlarda yüzde 14 artış var

Türkiye İstatistik Kurumu ikinci el otomobil satışlarında 2019 yılında yüzde 14 artış olduğunu bildirdi. İkinci el sektöründe 2019 yılında 7 milyon 614 bin 301 adetlik satış gerçekleştirildi.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir