Ekonomi

Araç muayene ücretleri düşüyor mu? 2020 güncel araç muayene ücreti ne kadar?

Türkiye’deki milyonlarca araç sahibini ilgilendiren açıklama, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi. Palandöken araç muayene ücretlerinin düşürülmesini talep etti. Peki, 2020 güncel araç muayene ücreti ne kadar?

Corona virüsü salgınının vatandaşın ekonomik olarak zorlanmasına neden olmamasını engellemek için hükümet tarafından çeşitli adımlar atıldı. Bu kapsamda TEST Genel Başkanı Palandöken, pandemi döneminde araç muayene ücretlerini karşılamakta zorlanan esnaf için indirim talebinde bulundu.

Palandöken konuya ilişkin açıklamasında, “Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın en büyük sorunlarından biri muayene ücretlerinin çok yüksek olması. Her yıl enflasyon oranında gelen zamla birlikte nakit olarak ödenen muayene ücretleri esnafımızın belini büküyor. Özellikle pandemi sürecinde esnafımızın işlerinin sekteye uğradığı göz önünde bulundurularak araç muayene ücretleri düşürülmeli. Bakım ve onarım olmadan yalnızca arıza tespitinden bu kadar ücret almak adil değil” ifadelerini kullandı.

Araç muayene süreleri yıl sonuna kadar uzatılmalı

Palandöken sözlerine şu ifadeler ile devam etti:

“Ülkemizde trafiğe kayıtlı 23.7 milyon araç var. Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında uzatılan araç muayene süresi 30 Eylül itibarıyla sona erdi. Ancak şoför esnafının işleri halen açılmadı. Şoför esnafı muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, Bağ-Kur ve SSK ödemelerini yapamıyor. Öte yandan K belgesine sahip araçlar, muayene sürelerini geciktirdiğinde belgelerinin düşmesi ve cezai işlemle karşılaşma riskleri söz konusu. Mağduriyetlerin önlenmesi için pandemi döneminde araç muayene süreleri yılsonuna kadar uzatılmalı. Bununla birlikte muayene ücretleri kesinlikle düşürülmeli”

2020 güncel araç muayene ücreti ne kadar?

Otobüs, kamyon, çekici gibi ticari araçlar: 462 TL
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar: 342 TL
Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler: 174 TL

İlgili Makaleler