Ekonomi

Araç sahipleri dikkat: Çifte zam geliyor!

Türkiye’deki araç sahiplerini ilgilendiren haber Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yetkililerinden geldi. Sektör kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, benzin ve motorine zam uygulanacak. Peki, zamdan sonra Ankara, İzmir ve İstanbul’da fiyatlar ne kadar olacak? İşte cevabı…

Benzin ve motorin fiyatlarına bu geceden itibaren zam gelecek. Benzine 21 kuruş olarak uygulanacak olan zam ile beraber artış pompa fiyatlarına 17 kuruş olarak yansıyacak.Motorine gelen 15 kuruşluk zam ise Eşel Mobil Sistemi gereği vergi ayarlaması ile ÖTV’den karşılandığından pompa satış fiyatlarına yansıtılmayacak.

Benzin fiyatları ne kadar olacak?

Bugün uygulanacak olan zamdan sonra Ankara’da ortalama 7,10 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,27 liraya, İstanbul’da 7,09 liradan 7,26 liraya, İzmir’de 7,15 liradan 7,32 liraya yükselecek.

Türkiye’de akaryakıt fiyatları

Türkiye’de akaryakıt fiyatları Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Ancak akaryakıt fiyatları dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Öte yandan Türkiye’de motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı Eşel Mobil Sistemi bu yıl benzin için ilk kez devreye alındı.

İlgili Makaleler