Ekonomi

Araç sahipleri isyanda! Yeni yıl gelmeden zamlı ceza fiyatları duyuruldu! Yeniden değerleme oranına göre hesaplanan trafik cezalarının yüzde 122 oranında artacağı bildirildi!

Ekonomik göstergelerin değişmesi ile birlikte gün be gün yeni zamlar ile duyurulan hizmetler ve hizmet ürünleri, ilgili değişkenlere bağlı olarak hesaplanan enflasyonun da giderek tırmanmasına sebep oldu. Enflasyon artışı sebebi ile yapılan maaş iyileştirmeleri kısa süre içerisinde eriyen ve buna bağlı olarak da geçim dertleri büyüyen vatandaşlar gözlerini ocak ayı zamlarına çevirirken Türkiye İstatistik Kurumu’ndan araç sahibi tüketicilere kötü haber geldi.

3 Kasım tarihinde yayınlamış olduğu resmi açıklamada ekim ayına ilişkin enflasyon rakamlarını paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, aynı açıklamada her yılın ekim ayı verilerine göre hesaplanan yeniden değerleme oranına da yer verdi. Türkiye İstatistik Kurumu, trafik cezaları başta olmak üzere pek çok ödeme kaleminin hesabında kullanılan ilgili verinin yeni değeri ile resmen şaşkınlık yarattı.

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU’NDAN ARAÇ SAHİPLERİNİ İSYAN ETTİREN AÇIKLAMA!

3 Kasım 2022 tarihinde yeni bir açıklamaya imza atan Türkiye İstatistik Kurumu, senelik enflasyonun yüzde 85,51, aylık enflasyonun ise yüzde 3,54 olduğunu bildirdi. Kamu kurumu Ekim 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında açıklanan enflasyon verilerine göre hesaplamış olduğu yeniden değerleme oranını da yüzde 122,93 olarak açıkladı. Bu oranın trafik cezaları üzerinde direkt olarak etkili olması beklenirken MTV, harçlar ve diğer ödeme hizmetleri üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın indirim yetkisini kullanarak daha hafif bir etkiye sahip olacağı ileri sürüldü.

2023 YILININ TRAFİK CEZASI TUTARLARI HESAPLANDI!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yüzde 122,93 olarak açıklanan yeniden değerleme oranının ardından 2023 yılı olası trafik cezası tutarları hesaplandı. Yapılan hesaplara göre ilgili ceza kalemlerinin güncel ve yeni yıl tutarları şu şekilde duyuruldu:

  • Emniyet kemeri takmama, park yeri ihlal etme: 196 TL’den 436 TL’ye
  • Kırmızı ışıkta geçme, araç kullanırken telefon ile konuşma: 427 TL’den 952 TL’ye
  • Alkollü araç kullanma: Bin 906 TL’den 4 bin 250 TL’ye
  • Ruhsatsız araç kullanma: 166 TL’den 370 TL’ye

İlgili Makaleler