Gündem

Araç sahiplerini sevindirecek haber: O uygulamada 1 Nisan son tarih!

Her sene uygulanan zorunlu kış lastiği kullanma uygulamasında sona gelindi. 2017 yılında trafik güvenliğini sağlamak üzere uygulama sokulan zorunlu kış lastiği kullanımı 1 Nisan 2020 tarihinde son bulacak.

Kışın araçların yolda kaymasını önlemek ve insanların mal ve can güvenliği için 1 Nisan 2017 tarihinde kış lastiği uygulamasına geçilmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, araç sahipleri 1 Aralık 2019 tarihi ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında kış lastiği kullanarak yola çıkmak zorundaydı.

Belirtilen tarihler arasında kış lastiği kullanmadan yola çıkarak, hem kendi hem de başkalarının canını tehlikeye atan vatandaşlara para cezası kesiliyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçlar, trafiğe kış lastiği olmadan çıktığında, 776 TL ödemek zorunda kalıyor.

Malatya’da lastik satıcı olarak görev yapan Mahmut Özdoğan, kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğunun altını çizerek, “Yüksek yola tutunma ve yolu kavrama gücü ile daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlanır. Islak yollar üzerinde daha kısa fren mesafeleri sağlar. Kar, buz, su üzerinde veya çamurlu yüzeylerde araba kullanırken üst düzey güvenlik sağlar” diyerek, kış lastiğin ne kadar önemli olduğunu ifade etti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir