EkonomiGündem

Araç Sahiplerinin Dikkatine! İdari Para Cezaları Düşürüldü

15 Mayıs tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, karayollarından ücret ödemeden geçen araç sahiplerinden "o güzergâhın en uzun mesafesine" uygun olarak para cezası kesilirken, artık "geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye" göre ceza belirlenecek.

Resmi Gazete’nin 15 Mayıs tarihli sayısında açıklanan kararda, ücret ödemeden karayollarından geçen araç sahiplerinin cezaları giriş çıkış gerçekleştirdiği mesafe ücretinin 10 katıyken, bu oran 4 katına indirildiği belirtildi.

15 GÜNE ÇIKARILDI

Yeni kararda, ücret ödemeden giriş çıkış yapan araç sahipleri, 7 gün içerisinde ödemelerini gerçekleştirirlerse cezadan muaf olma sistemindeki ödeme süresi de 15 güne çıkarılacak.

Ücretini ödemeden giriş çıkış yapan yabancı plaka sahibi araçlara verilen idari para cezasının ödenmesi için 15 gün süre verilmeyecek.

YÖNETMELİKTE İDARİ PARA CEZASINA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Yönetmelikte yapılan değişiklik ise şu şekilde:

“Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasındaki ‘o güzergâhın en uzun mesafesine’ ibaresi ‘geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye’ olarak, ‘on’ ibaresi ‘dört’ olarak değiştirilmiş, aynı fıkradaki ‘En uzun mesafe, ücret ödemeden çıkış yapılan gişelere en uzak mesafede olan gişe dikkate alınarak belirlenir’ cümlesi yürürlükten kaldırılmış, aynı maddenin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapanlardan, ödemesiz geçiş tarihini izleyen on beş gün içinde yükümlü olduğu geçiş ücretini usulüne uygun olarak ödeyenlere, bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen ceza uygulanmaz. Ödemesiz geçiş ücreti bedelinin ödenmesinden araç sahibi sorumludur. Otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayolları için belirlenen geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yaptığı tespit edilen yabancı plakalı araçlara uygulanan idari para cezaları için bu fıkrada belirlenen on beş günlük süre beklenmez. Cezalı geçiş yapan gerçek kişi hüviyetindeki araç sahibinin ölmesi durumunda varislerinden sadece cezasız geçiş ücreti tahsil edilir. Bu uygulamada araç sahibinin ölüm raporu evraka eklenir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler