Ekonomi

Aracı Olan Herkesi İlgilendiriyor! 835 TL Para Cezası Uygulanacak!

Kış mevsiminin etkisiyle birlikte araç sahiplerine çok önemli bir duyuru yapıldı. Bu duyuru kapsamında 1 Aralık itibari ile başlayacak olan kış lastiği zorunluluğu 1 Nisan’da sona ererken araçlarına yaptırmayanların 835 lira ceza ödeyeceği bildirildi. Kış lastiği uygulamasının ise 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2022’ye kadar devam edeceği bildirildi. Kurala uymayan araçların sürücülerine 835 TL ceza kesilecek. Konu ile ilgili olarak bu ceza Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

AÇIKLAMA YAPILDI

30 yıldır oto lastikçiliği yapan esnaf Adil İdin bu konu hakkında bir açıklama yaptı ve açıklamalarında havaların soğumasıyla beraber yoğunluğunda başladığını belirterek, vatandaşların lastik alırken tarih ve kalitesine dikkat etmesi gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Hava eksi 4 dereceyi bulduktan sonra kışlık lastik gerekiyor. Bu nedenle vatandaşların can güvenliği için bir an önce kışlık lastikleri takmaları lazım. Lastiklerde kalite önemli. Kaliteli lastik aldıkları zaman arabalar kaymaz. Hava eksi 10 dereceye düştüğü zaman özelliğini kaybeden lastikler var. Onların takılmaması lazım. Kaliteli lastikler hem can güvenliği açısından hem de arabalar açısından daha sağlıklı olur. Sökme, takma ve balans gibi işlemleri yapıyoruz. Bunlar çok önemlidir. Vatandaşlar, alım gücü fazla olmadığı için ikinci el lastiklere yöneliyorlar. Bizler de elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Yoğunluk yeni yeni başlıyor. Günde 15-20 civarında araba lastiği değiştiriyoruz. Lastiklerin diş oranının yüzde 70 oranının üzerinde olması lazım. Lastik konusunda tarih ve lastiğin hamuru çok önemli. Tarihler yeni olduğu zaman kayma olayı olmaz.”

İlgili Makaleler