Gündem

Araştırmalar Sonuçlandı: Türkiye’nin İlk Covid-19 Vakasının Kaynağı Belli Oldu!

Türkiye, başlangıç noktası Çin'in Wuhan kenti olan ancak bütün dünyaya yayılan Covid-19 salgını ile 10 Mart'tan yani ilk vakanın tespit edilmesinden bu yana mücadelesini sürdürüyor. Dünyanın her noktasında bilim insanları tarafından aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor ancak henüz bir yöntem üretilmedi. Her gün birçok gelişme yaşanmakla beraber Türkiye'de tespit edilen ilk vakanın kaynağı da ortaya çıktı.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ama sonrasında dünyaya yayılarak bir salgına evrilen Covid-19’a dair ilk vaka Türkiye’de 10 Mart tarihinde tespit edildi. Uzmanlar tarafından yapılan Türkiye genom haritası incelemeleri sonucunda virüsün nasıl bulaştığına dair veriler elde edildi.

TÜRKİYE’DEKİ İLK VAKANIN KAYNAĞI AÇIKLANDI

Bilim insanları tarafından yürütülen araştırmada, 30’u aşkın virüsün incelendiği belirtildi ve İstanbul’da tespit edilen vakaların kaynağı olarak Avrupa gösterildi. Diğer verilere göre, 10 Mart tarihinde tespit edilen ilk vakanın kaynağı olarak ABD, ikincisi için Avustralya ve üçüncü vaka içinse İngiltere gösterildi.

İSTANBUL HALA KRİTİK BİR DÖNEMDE

Gittikçe vaka ve can kaybı sayısı düşse de İstanbul için kritik günler hala sürüyor. Virüsün en yoğun olduğu ilçeler, kırmızı renk ile gösteriliyor.

COVID-19 AYDA EN AZ KERE MUTASYON GEÇİRİYOR

Uzmanların araştırmaları sonucunda Covid-19’un ayda en az 2 kere mutasyona uğradığı belirtildi. Türkiye’de tespit edilen ilk vakanın kaynağı ABD, ikinci vaka için Avustralya ve üçüncü vaka için de İngiltere gösterildi. Bilim insanları tarafından yürütülen çalışmalar hala sürüyor ve giderek daha kapsamlı incelemeler yapılıyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler