Gündem

Artan Maske Fiyatları Hakkında Bakanlıktan Açıklama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan korona virüs salgınından dolayı artan maske fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan açıklamalarında toplam 8 firma hakkında şikayet geldiğini ifade etti.

Korona virüsten dolayı talebi artan maske fiyatlarındaki artış hakkında Ticaret Bakanı Pekcan’dan açıklama geldi.

Bakan Pekcan açıklamalarında maske fiyatlarında görülen fahiş fiyat artışlarına ilişkin kendilerine 8 firmaya yönelik şikayet geldiğini belirterek, “Reklam Kurulu toplantısı 10 Mart’taydı, biz onu maske şikayetlerinden dolayı 3 Mart’a çektik.” dedi.

BAKAN PEKCAN’IN AÇIKLAMALARI

Bakan Pekcan’a dünyadaki Kovid-19 salgınının ardından yurt içinde maskeye fahiş fiyatlar uygulandığına ilişkin iddiaları soruldu. Bunun üzerine Bakan Pekcan’ın açıklamaları şöyle oldu:

“Maskelerde fiyat artışı yönünde şikayetler var. Bugüne kadar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan, Fethiye Devlet Hastanesinden ve internet üzerinden satışlarla ilgili şikayet aldık.

Bize toplam 8 firmayla ilgili şikayet geldi. Vatandaşlarımız bu şikayetlerini bize Alo 175’e başvurarak ya da ‘Haksız Fiyat Artışı (HFA)’ mobil uygulamasından ulaştırabilir. Vatandaşlar şikayet başvuru bölümüne bastıklarında buraya ürün ya da firma hakkında bilgi ve fotoğraf da ekleyebiliyorlar. Bunu gönderdikleri anda hem Bakanlığımızın merkez sistemine hem de aynı anda o ilin ticaret il müdürüne gidiyor ve hemen gerekli tedbirler alınıyor.

Maske Fiyatları Hakkında Bakanlıktan Açıklama
Maske Fiyatları Hakkında Bakanlıktan Açıklama

Bunun takibini yürütüyoruz, konuyla ilgili ne yapıldığına yönelik sistem üzerinden yeniden vatandaşa bildirimde bulunuyoruz. Vatandaşın şikayeti üzerine buralarda tespitler yapıyoruz ancak biz burada Ticaret Bakanlığı olarak hemen ceza kesmiyoruz. Bizim Reklam Kurulumuz var ve orada 19 üye bulunuyor. Bu üyelerin sadece başkanı ve bir üyesi Ticaret Bakanlığından, 17’si sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları ve iş dünyası temsilcilerinden oluşuyor. Tespitler sonucunda önce firmadan savunma istiyoruz.

Sebeplerine bakıyoruz ve bunu değerlendirdikten sonra Reklam Kurulu tarafından ceza kesilebiliyor. Reklam Kurulu toplantısı 10 Mart’taydı, biz onu maske şikayetlerinden dolayı 3 Mart’a çektik. Savunmaların çoğu da geldi. Bu arada şikayet gelirse onları da değerlendirmeye alacağız. En fazla 104 bin liraya kadar cezası var.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir