Gündem

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek! İşte Soyadı değişikliği başvuru ekranı

Soyadı değişikliği konusu internette en çok araştırılan konuların başında geliyor. İçişleri bakanlığı tarafından bu konuyla ilgili önemli bir uyarı geldi. O uyarıya göre artık soyadı değişikliği e-Devlet resmi sitesi üzerinden yapılabilecek. İşte soyadı değişikliği başvuru ekranı…

İçişleri Bakanlığı, evli veya boşanmış kadınların kullandıkları veya kullanacakları soyadlarına ilişkin başvuruların, e-Başvuru sistemi kapsamında e-Devlet’ten yapılabildiğini açıkladı.

e- Devlet üzerinden soyadı değişikliği nasıl yapılır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait ‘Boşandığı Eşinin Soyadını Kullanması veya Sadece Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmasına İlişkin Başvuruların Alınması’ hizmetleri ile evli veya boşanmış kadınların kullanacakları soyadlarına ilişkin başvuruları, e-Başvuru sistemi kapsamında e-Devlet’ten alınabilecek. E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile, mobil imza ile, e-imza ile veya internet bankacılığı ile giriş yapılabiliyor. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye giderek e-devlet şifresini edinebiliyor.

e- Devlet sorgu ekranı için tıklayınız

Dijital dönüşüm projeleri hız kesmeden devam ediyor

İçişleri Bakanlığı soyadı değişikliği ile açıklamasının yanı sıra, 2023 vizyonu çerçevesinde vatandaşlara daha etkin, daha verimli ve daha hızlı hizmet sunabilmek için dijital dönüşüm ve bürokrasinin azaltılması projelerinin hız kesmeden devam ettiğini açıkladı. Açıklamaya göre, bağlı kuruluşları ve taşra teşkilatı tarafından sunulan hizmetler kapsamında vatandaştan talep edilen 2 bin 857 belgeden 1473’ü son 2 yılda kaldırıldı. İstenen belge sayısı yüzde 52 azaltılarak, 251 milyon lira tasarruf sağlandı.

Daha az belge ile hizmete elektronik ortamda erişim

İçişleri Bakanlığınca yapılan çalışmalarda, vatandaştan zorunlu haller dışında belge istenmemesi, işlemlerde vatandaş beyanının esas alınması, kamu kurumlarının bilgi sistemlerinin entegrasyonuyla bilgilerin elektronik ortamda temin edilmesi, başvuruların elektronik ortamda alınması, başvuramayacak vatandaşlar için alternatif çözümler geliştirilmesi ile vergiler ve harçlar dışında başvuru ücretinin alınmaması ilkeleri benimsendi.
İçişleri Bakanlığı merkez birimleri, bağlı kuruluşları ve taşra birimleri tarafından sunulan 670 hizmet, kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerinin yer aldığı Hizmet Envanteri Yönetim Sistemi’nde (HEYS) tanımlandı.

30 Haziran’a kadar e- Devlet hizmet sayısı 194 olacak

“Daha az belge ile hizmete elektronik ortamda erişim” vizyonuyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirten bakanlık HEYS’e kayıtlı tüm vatandaş başvurulan hizmetlerin elektronik ortamda da erişilebilir hale getirilmesi için İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi, e-Devlet kapısı üzerinden erişime açıldığını belirtti.
Bu sistem ile 30 Haziran’a kadar 194 hizmete daha e-Devlet üzerinden erişim sağlanacak, e-Devlet hizmeti sayısı 354’e ulaşacak.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait “Evli Kadının Kocasının Soyadı ile Birlikte Önceki Soyadını Kullanması veya Sadece Eşinin Soyadını Kullanmasına İlişkin Nüfus Kayıt Değişiklik Başvurularının Alınması” ve “Boşandığı Eşinin Soyadını Kullanmasına İzin Verilen Kadının, Evlenmeden Önceki Soyadıyla Eşinin Soyadını Birlikte Kullanması veya Sadece Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmasına İlişkin Başvurunun Alınması” hizmetleri ile evli veya boşanmış kadınların kullandıkları veya kullanacakları soyadlarına ilişkin başvuruları, e-Başvuru sistemi kapsamında e-Devlet’ten alınabiliyor.
Jandarma Genel Komutanlığına ait silah taşıma veya bulundurma ruhsatı işlemleri ile yivsiz av tüfeği konusunda satıcılık belgesi verilmesi, fabrika veya imalathanelere faaliyet/kuruluş izni verilmesi, satın alma belgesi düzenlenmesi gibi hizmetler de e-Devlet’ten kullanıma açıldı.

Talep edilen belge sayısı düşürüldü

Vatandaşa sunulan hizmetlerde, başvuruları kolaylaştırmak amacıyla 31 mevzuatta değişiklik yapıldı, talep edilen belge sayısı da hızla düşürüldü.
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından sunulan 40 ayrı kamu hizmetinde istenen belgeler ve hizmet süreçleri ise eşleştirildi.
İçişleri Bakanlığınca e-Devlet’ten sunulan hizmet sayısı son 2 yılda 51’den 256’ya çıkarıldı, bunların 147’si vatandaşa, 40’ı özel sektöre ve 69’u da kamu kurumlarına sunulan hizmetleri oluşturdu.
e-Devlet’ten sunulan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” 75 milyon, “İkametgah ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” 37 milyon, “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” hizmeti ise 32 milyon defa kullanıldı. “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” hizmeti ile yaklaşık 740 bin kişi ilk defa e-Devlet kullanıcısı oldu.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir