Gündem

Artık hangi bankalarda açık hesabınız var öğrenmek çok kolay!

Günümüzde neredeyse bütün parasal işlemlerin bankalar aracılığı ile halledilmesiyle pek çok kişi banka hesabı açarken, pek çok insan açtığı banka hesabını unutuyor. Bunun üzerine e- Devlet yeni bir hizmet devreye soktu. Artık vatandaşlar E-Devlet portalı içerisinde hangi bankada hesabı olduğunu görebilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), resmi internet sitesi üzerinden e-Devlet için özel olarak geliştirilen banka hesap bilgisi sorgulama özelliğini kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Bundan sonra vatandaşlar bankaları aramaya gerek duymadan portal üzerinden hangi bankalarda açık hesapları bulunduğunu görebilecek. 53 Bankanın bilgilerinin yer alacağı hizmette hesaplar görülürken, bakiye görülmeyecek.

Bununla birlikte katılım fonu ve altın başta olmak üzere tüm değerli metal depo hesapları da dahil olmak “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” ekranında tüm mevduat tasarruf hesapları görüntülenebilecek.

BBDK resmi duyuru yayımladı

BDDK tarafından kamuoyun için yapılan resmi açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:
“Bu hizmet kapsamında hangi bankalarda mevduat ve katılım fonu hesabının bulunduğu bilgisi sorgulanabilecektir. Hesap bakiyesi, hesabın bulunduğu şube bilgisi ve benzeri ayrıntılar ilgili bankalardan öğrenilebilecektir. Sorgulamada, ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler adına bankaların yurt içi şubelerinde açılmış olan, tasarruf mevduatı niteliğindeki, Türk Lirası, yabancı para veya kıymetli maden depo hesabı cinsinden, vadeli-vadesiz mevduat hesapları ile özel cari hesap ve katılma hesapları’ bilgileri kullanılmaktadır.”

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir