Ekonomi

Artık Parası Olmayan; Parası Olandan Daha Şanslı! Devlet Konut Almak İsteyenlere Hibe Yapacak! Birikimli Ya Da Birikimsiz Fark Etmiyor…

Konutlara günden güne gelen zamlar vatandaşın ev almasını daha da zor bir hale getirmişken, inşaat sektöründeki durmanın önüne geçmek ve vatandaşların evlerini rahatça alabilmesini sağlamak adına devlet, desteklerini günden güne artırıyor.

Devlet destekli olarak verilen konut kredilerine ek olarak, konut birikim hesabına hibe edilen katkı parası ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın dar gelirli ailelere sağladığı konut yapma parası, şimdilerde vatandaşların sıkça başvurduğu desteklerden ikisi oluyor.

Konut Birikimi Hesabına Devlet Katkısı

Ev alma niyetinde olan kişilerin tasarruf eğilimlerini artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan konut birikim hesabına bir süredir devlet katkısı veriliyor. Ziraat Bankası üzerinden açılacak olan konut birikimi hesaplarına verilen bu destek kapsamında hesabın en az 3 yıl ve vadeli olarak açılması gerekiyor. Destekten yararlanabilmesi için 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı veya konut nitelikli müstakil tapunun olmaması gerekirken; devlet desteği sadece ilk konut alımı gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda üç yıl boyunca düzenli olarak birikim yapan ve ilk konutunu alan vatandaşlara verilecek olan konuta katkı yapılan bu tutarlar, birikim süresine göre değişiyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, vadesi 36 ila 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 15’i kadar olan devlet katkısı maksimum 36 bin 768 lira 49 kuruş olarak ödenirken; vadesi 48 ila 59 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 18’i kadar olan devlet katkısı maksimum 39 bin 596 lira 84 kuruş olacak şekilde ödenebiliyor. Öte yandan vadesi 60 ay ve üzerinde olan birikimler için devlet birikim tutarının yüzde 20’sini hibe ederken; bu tutar ise yasalarca belirlenen 42 bin 425 lira 18 kuruş sınırını geçemiyor.

Evine Kendisi Yapanlara Yine Devlet Katkısı

Konut hesabı açanlar gibi evini kendisi yapanlar da belirli şartları sağlaması halinde devle tarafından destekleniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu destek kapsamında betonarme ya da prefabrik ev yapanlar bakanlığın belirlediği şartları taşıması halinde maddi olarak destekleniyor. Bu kapsamda hanesinde yaşlı, engelli, tek ebeveyn ya da dul bulunan kişilerin hane gelirinin asgari ücretin üçte birini geçmemesi halinde verilen bu destek kapsamında hem ev yapımı hem de tamiri için maddi destek sağlanıyor. Bu kapsamda alt gelir grubuna mensup olan vatandaşlar nakdi olarak destekleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, prefabrik ev için başvuru yapanlara karşılıksız ve geri ödemesiz olarak 30 bin TL nakdi destek sağlarken; betonarme ev için başvuru yapan vatandaşlara karşılıksız ve geri ödemesiz olarak 40 bin TL’ye kadar destekliyor.

İlgili Makaleler