Gündem

Asfalt Ağlayacak! Otobanlarda Hız Sınırları Yükseltildi! Yeni Hız Sınırları 1 Temmuz İtibarı ile Geçerli Olacak!

Ülke genelinde faaliyet gösteren otoyolların hız limitlerinde değişikliğe gidildi. Bazı otoyollarda 10 km/ saat hız limiti artırımları yapılırken, bazı otoyollar için ise 20 km/ saat hız limiti artırımları yapıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, otomobillerin otoyollarda uyması gerektiği hız sınırları için düzenlemeler yapıldı ve söz konusu otoyollar için yeni hız sınırları belirlendi. 10 km/ saat ile 20 km/ saat arasında değişen hız artırımları yapıldı. Gelen düzenleme ile birlikte yeni belirlenen hız sınırları 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak.

Otomobiller İçin Otoyol Hız Limitleri Yeniden Belirlendi

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası ile yeni kararlar 81 ilin valiliklerine gönderildi. Otomobiller için otoyollardaki hız sınırları yeniden belirlendi.

Valiliklere yollanan yazıda, motorlu araçların kullanım amaçları ve cinslerine göre değişen en az ve en yüksek hız sınırları yer aldı. Şehirlerarası yollar için çift yönlü kara yollarında en yüksek hız sınırının 90 km/ saat, bölünmüş yollar için en yüksek hız sınırının 110 km/ saat ve otoyollar için en yüksek hız sınırının ise 120 km/ saat olduğu bilgisi paylaşıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yollanan yazıda, otoyolların yol standartlarının göz önüne alındığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uzman görüşlerin alındığını ve belirlenen bu otoyollar için 20 km/ saat hız artımının İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilebildiği yer aldı.

 Yeni Hız Limitleri Belli Oldu

Edirne- İstanbul otoyolu, İstanbul- Ankara otoyolu, Niğde- Mersin- Şanlıurfa otoyolu ve Çeşme- İzmir- Aydın otoyollarının hız sınırlarında 10 km/ saat artırım yapıldı ve yeni hız limiti 130 km/ saat oldu.

Diğer yandan yapım aşamasında olan yeni otoyolların tamamlanmasının ardından bu hız limit artışlarına dahil olacakları bilgisi verildi.

İlgili Makaleler