Ekonomi

Asgari Ücret 2 Bin 700 Lira Olabilir ! 2021 Asgari Ücret Ne Kadar?

Bilindiği gibi 2020 yılı için asgari ücret 2 bin 324 lira olarak belirlendi. Ancak bu tutar pek fazla beğenilmeyerek tartışmalara yol açtı. Verilen bir teklif kapsamında asgari ücretten vergi kesintisi yapılmaması öngörüldü. Bu doğrultuda asgari ücrete 350 lira tutarında bir artış yapılması öngörülüyor.

2020 yılı için belirlenen asgari ücret 2 bin 324 TL olarak ilan edilmiştir. Ancak, asgari ücretin ilan edilmesinin ardından tutar beğenilmeyerek çeşitli tartışmalar gündeme geldi. Saadet Partisi Konya milletvekili Abdulkadir Karaduman konu hakkında farklı bir teklif sundu. Bu teklifte asgari ücretten herhangi bir vergi alınmaması öngörüldü.

ASGARİ ÜCRET 2700 LİRA

Bu teklif uygulamaya konduğu takdirde 2 bin 324 TL olan asgari ücret 2 bin 700 liraya çıkacak. Bu doğrultuda asgari ücret alan işçilerin alım güçlerinin artacağı belirtildi ve sunulan bu teklifte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere TBMM üyelerinin ne cevap vereceği ise merakla bekleniyor.

Saadet Partisi Konya milletvekili Abdulkadir Karaduman tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sundu. Bu teklif kabul edildiği durumda 2020 yılının asgari ücretine 350 TL zam gelecek. Ancak bu konu hakkında herhangi bir gelişme yok. Bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz

Teklifin detayları ise şöyle:

4857 sayılı Kanunun 39. Maddesinde bulunan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücrete göre çalışan işçilerin ücretleri;

Madde 2: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir.

Madde 3: Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yürütür.

İlgili Makaleler